خانه / آموزشی / نماینده مجلس: عدم شفافیت فعالیتهای اقتصادی مشکل اصلی اخذ درآمدهای مالیاتی است

نماینده مجلس: عدم شفافیت فعالیتهای اقتصادی مشکل اصلی اخذ درآمدهای مالیاتی استبه گزارش خبرنگار ایرنا، «علی اکبر کریمی» با حضور در غرفه خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها افزود: با استقرار سامانه جامع مالیاتی کمک می کند مراودات مالی و خرید و فروش ها در بین فعالان اقتصادی ثبت و ضبط شود.
وی تاکید کرد: باید این سامانه هرچه سریع تر به صورت کامل و جامع استقرار یابد و همه فعالان اقتصادی ملزم به ثبت و ضبط فعالیت خود در این سامانه شوند.
نماینده مجلس، نقض قانون را از دیگر مشکلات اخذ مالیات دانست و گفت: در سال های گذشته تلاش های خوبی برای بهبود قانون انجلام شده که برای نمونه می توان به تصویب قانون های مالیاتی مستقیم در سال 1394 و بررسی لایحه دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی مجلس اشاره کرد که زمینه خوبی برای ارتقای قوانین مربوط به مالیات ها ایجاد کرده است.
کریمی درباره نصب صندوق های مکانیزه فروش نیز گفت: لایحه صندوق های مکانیزه فروش توسط دولت به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارسال و بررسی آن پایان یافته است و گزارش آن برای ارائه به مجلس شورای اسلامی آماده شده است.
وی توضیح داد: صندوق های مکانیزه فروش، سامانه ای است که تمام فعالان اقتصادی که دارای معاملات فروش اعم از کالا و خدمات هستند صورتحساب فروش خود را در یک سامانه تعریف شده ثبت و ضبط می کنند واین سامانه به سامانه جامع مالیاتی کشور متصل می شود.
نماینده مجلس اظهار داشت: تصویب و اجرای این لایحه تحول بزرگی در نظام مالیاتی کشور است و امکان فرار مالیاتی به صفر می رسد و هم باعث شفافیت می شود که مالیات مضاعفی به مردم تحمیل نشود.
وی با اشاره به اینکه تا کنون 6 هزار پایانه پرداخت الکترونیک فروشگاهی (پوز) در سطح کشور وجود دارد، گفت: در سال های اخیر پرداخت های نقدی کم شده و باید این روند ادامه یابد.
کریمی تصریح کرد: هزینه نصب صندوق های مکانیزه فروش برعهده سازمان امور مالیاتی کشور است و پس از تصویب لایحه نصب صندوق های مکانیزه این قانون مرحله به مرحله اجرا می شود.
یست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از جمعه، 5 آبان ماه با شعار «رسانه های آزاد، انسجام اجتماعی و پیشرفت ملی» با حضور بیش از 940 رسانه در مصلای امام خمینی(ره) تهران گشایش یافته است و فعالیت آن تا 12 آبان ماه، همه روزه از ساعت 9:30 تا 20:30 ادامه دارد.
خبرگزاری جمهوری اسلامی در غرفه شماره 229 در ایام فعالیت نمایشگاه مطبوعات، پذیرای حضور بازدیدکنندگان است.
اقتصام*9132*2025*1055
خبرنگار: فرزانه سلامت بخش**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید