خانه / آموزشی / خبرنگاران امروز تحلیل گران فردا هستند/نوشته دیجیتال حس و عاطفه ندارد

خبرنگاران امروز تحلیل گران فردا هستند/نوشته دیجیتال حس و عاطفه نداردبه گزارش شامگاه جمعه خبرنگار فرهنگی ایرنا، هوشنگ اعلم در نشست «رسانه های دیجیتال و آینده شغلی خبرنگاران» در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها اظهار داشت: بعضا مدیریت رسانه های دیجیتال، مدیریت نادرستی است چون مدیرانی که در راس هستند تخصصی چندانی ندارند.
وی با اشاره به اینکه خبرنگاران با آمدن رسانه ای دیجیتال، نگران آینده شغلی خود هستند افزود: خبرنگاران نباید نگران آینده باشد چراکه کار خبر قابل اجرا با هیچ چیزی جز انسان نیست.
اعلم افزود: به طور مثال شما می توانید با واقعیت مجازی، مخاطبان را به میدان جنگ ببرید و آنها از طریق ابزار و تکنولوژی، واقعیات سه بعدی جنگ را ببینند ولی هرگز نمی ‌توانند دلایل جنگ و تعداد کشته شدگان و یا زن و بچه دار بودن رزمندگان و حال و هوای آنجا را بفهمند، پس خبرنگاران نگران آینده نباشند چون هیج کس نمی تواند جای خبرنگار واقعی را بگیرد.
این روزنامه نگار ادامه داد: خبرنگار باید به حقیقت پایبند باشد و رسالت خبرنگاری این است ما در زندگی حرفه ‌ای مجبور به مخابره خبر نیستیم ولی از نوشتن رهایی نداریم و باید با خودکار و مداد روی کاغذ بنویسیم، خبرنگار امروز و فردا، انسانی است که تخصص لازم را دارد تا واقعیت را بکاود تا به حقیقت برسد.
وی با اشاره به اینکه دست خط خبرنگار هویت اوست، بیان داشت: خبرها نوشته می ‌شوند ولی هیچ خط خبرنگار را نمی بینیم در صورتی که این دست خط شماست که هویت شما را می سازد.
مدیر ماهنامه ادبی آزما با اشاره به اینکه دست خط خبرنگار هویت اوست، افزود: تغییرات، شگرف است ولی این‌ که دنیای فردا و تغییرات تکنولوژیک آن را نمی‌ دانیم، بزرگترین چالش ماست.
اعلم افزود: در خبرگزاری ها بخشنامه هایی صادر می‌کنند که نوشتن با قلم و کاغذ ممنوع است و این ممنوعیت تا زمانی که در محل کار هستید عیب ندارد ولی بیرون از محل کار، هویت شما با نوشته شخصی‌ تان رقم می ‌خورد.
وی بیان داشت: با وجود همه دشواری کار خبرنگاران جوان، نباید یک اصل را فراموش کنند که خبرنگاران نه ابزار هستند و نه قرار است تبدیل به ابزار شوند، در قاموس کار رسانه ‌ای، اخلاق حرفه ‌ای از همه چیز مهم‌ تر است و باعث می‌ شود جایگاه شما در جامعه تثبیت شود.
بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از جمعه، پنجم آبان ماه با شعار «رسانه های آزاد، انسجام اجتماعی و پیشرفت ملی» با حضور بیش از 940 رسانه در مصلای امام خمینی (ره) تهران گشایش یافت و امشب، 12 آبان ماه به کار خود پایان داد.
فراهنگ**9338**1055
خبرنگار:صدیقه بهارلو**انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید