خانه / آموزشی / هفته فرهنگی ایران در مونته نگرو با استقبال چشمگیری آغاز شد

هفته فرهنگی ایران در مونته نگرو با استقبال چشمگیری آغاز شدبه گزارش جمعه شب ایرنا، محسن سلیمانی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در صربستان و مونته نگرو در مراسم گشایش هفته فرهنگی کشورمان که در فرهنگسرای ‘کیتس بود توموویچ’ در مرکز شهر پودگوریتسا برگزار شد، پس از نواختن سرود جمهوری اسلامی ایران و مونته نگرو طی سخنانی، گفت: فرهنگ و هنر زبان مشترک همه ملت ها و کشورهاست و کشورها با داد و ستد آنها می توانند از دستاوردهای زیبای هنری یکدیگر لذت ببرند.
سلیمانی با اشاره به روابط رو به گسترش فرهنگی ایران و مونته نگرو افزود: ما اوایل امسال در نمایشگاه کتاب مونته نگرو آثاری از ایران را به نمایش گذاشتیم و اینک پس از گذشت ده سال از هفته فیلم قبلی ایران در مونته نگرو، اینک دوباره تصاویری گلچینی از بهترین فیلم های سینمایی ایران و در کنار آن نقاشی های مینیاتور یکی از بزرگ ترین نقاشان ایران، ‘استاد محمود فرشچیان’ و عکس های زیبایی از ایران را برای ملت هنردوست مونته نگرو به ارمغان آورده ایم.
وی همچنین با اشاره به دستاوردهای بزرگ سینمای ایران در سطح جهانی اظهار داشت: 10 درصد از حدود 130 فیلم سینمایی که سالانه در کشور ما تولید می شود در جشنواره های مهم سینمایی جهان جوایزی را از آن خود می کنند.
زوران ششکیچ رئیس فرهنگسرای بودتوموویچ در این مراسم ضمن خوشامدگویی به حاضرین و تشکر از کشورمان برای عرضه فیلم هایی از سینمای درخشان ایران و نمایش آثاری از مینیاتورهای زیبای ایرانی گفت: استاد محمود فرشچیان نقاش مینیاتور مشهور صحنه بین الملل و خالق آثار ارزنده مینیاتور ایرانی است و این نمایشگاه بخشی از آثار هنری او را دربرگرفته که سرشار از پیام های معنوی و روحانی است، آثار او الهام گرفته از منابع مذهبی و اشعار عرفانی شعرای ایرانی است.
وی افزود که در این نمایشگاه تصاویری از محمود فرشچیان هنرمند ایرانی و عکس هایی از ایران به نمایش گذاشته شده است و علاوه بر این ها، این برنامه فرهنگی همراه با نمایش فیلم های ایرانی با موضوعات گوناگون می باشد که مطمئن هستم شهروندان پودگوریتسا از دیدن آن ها لدت خواهند برد.
سعاد شابوتیچ کارگردان و هنرجوی جوان مونته نگرویی نیز در این مراسم باشکوه که اخیرا برای دوره آموزشی کوتاه فیلمسازی به ایران سفر کرده است طی سخنانی درباره خاطراتش از ایران گفت: در سفری که به ایران داشتم متوجه شدم که این کشور و مردم آن با سایر مردم کشورها دوستانه رفتار می کنند و درمقابل دیگر ملت ها باز هستند و این واقعا عجیب است که رسانه های جهان غرب اطلاعات اشتباه در اختیارمان می گذارند.
وی افزود: در سفر به ایران با کارگردانان جوان و با استعداد زیادی آشنا شدم و نتیجه آن این بود که موفق شدم تا چندی پیش تعداد 5 فیلم ایرانی از دوستان جدیدم را در جشنواره فیلم «هرتس نووگ مونته» به نمایش بگذارم تا بدین وسیله فرهنگ ایرانی را به مردم کشورم معرفی کنم.
این هنرمند مونته نگرویی اظهار داشت: ایران ریشه دارترین فرهنگ آسیایی و بزرگترین دستاورد های فرهنگی را دارد و تاریخ در مورد این فرهنگ غنی شهادت می‌دهد و آن را اثبات می کند.
برنامه نخستین شب هفته فرهنگی ایران با فیلم حوض نقاشی به کارگردانی «مازیار میری» آغاز شد.
در هفته فرهنگی ایران در مونته نگرو هفت فیلم سینمایی مطرح ایران به نام های ‘حوض نقاشی’، ‘رخ دیوانه’، ‘کفشهایم کو’، ‘بوسیدن روی ماه’، ‘اینجا بدون من’، ‘امروز’ و ‘طعم شیرین خیال’ در هفت شب به اکران در خواهند آمد.
در سالن ورودی فرهنگسرا نیز مجموعه ای از تصاویر آثار مینیاتور استاد فرشچیان که همواره مورد استقبال مردم در منطقه بالکان قرار گرفته است و عکس های زیبایی از ایران امروز به مدت یک هفته در معرض نمایش عموم خواهد بود.
اروپام**436**3404**انتشار: محسن اسماعیلیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید