خانه / آموزشی / از سینما چه خبر؟

از سینما چه خبر؟به گزارش روز شنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، انیمیشن سینمایی «رهایی از بهشت» به کارگردانی علی نوری اسکویی دوازدهم نوامبر در کانادا به نمایش در می آید.
این فیلم انیمیشن در بخش مسابقه هفتمین دوره جشنواره «فورت مک مورای» کانادا شرکت دارد و فردا یکشنبه 21 آبان ماه ساعت دوازده و سی دقیقه به وقت محلی کانادا به نمایش درمی آید.
«رهایی از بهشت» داستانی چندلایه از نویسنده‌ای را روایت می کند که در جستجوی یافتن قهرمان کودکی اش وارد ماجرایی عجیب می شود. نویسنده این فیلم مجید آسودگان و ساخت موسیقی آن بر عهده محمدرضا علیقلی بوده است.

**برگزاری هفته فیلم اروپایی در تبریز
انجمن سینمای جوانان ایران با مشارکت موسسات فرهنگی اتحادیه اروپا، هفته فیلم اروپایی را در تبریز برگزار می‌کند.
هفته فیلم‌ اروپایی که به تازگی با مشارکت امور بین‌الملل انجمن سینمای جوانان ایران و موسسات فرهنگی اتحادیه اروپا با عنوان EUNIC به‌ نمایندگی توماس کلویبر در تهران موزه سینما برگزار شده بود، این‌بار در تبریز با نمایش ۱۲ فیلم کوتاه و بلند به کار خود ادامه می دهد.
هفته فیلم اروپایی در تبریز با نمایش آثاری از ۷ کشور این قاره شامل یونان، بلغارستان، آلمان، لهستان، دانمارک، هلند و اتریش با همکاری DMC و گروه هنری آریانا از ۲۹ آبان‌ تا ۲ آذر از ساعت ۱۸ در سینما ناجی شهر تبریز برگزار می‌شود.

**انیمیشن «مراسم پرده‌برداری» در راه اردن
انیمیشن کوتاه «مراسم پرده برداری» ساخته مهدی بوستانی شهربابکی به جشنواره «کرامت» اردن راه یافت. این نخستین نمایش این فیلم در یک کشور اسلامی است.
هشتمین دوره این جشنواره که مختص فیلم هایی با موضوع حقوق بشر است با شعار «به زندگی فرصت بده» ۵ تا ۱۰ دسامبر در شهر عمان برگزار می شود.
دوازدهمین حضور جهانی انیمیشن کوتاه «مراسم پرده برداری» پس از جشنواره های گرونوبل فرانسه، دتمولد آلمان، کارتون کلاب ریمینی ایتالیا، مووی اسکرین پرو آمریکا، فیلم های ایرانی پاریس، نیو انیمیشن آمریکا، سایبورگ ایتالیا و فیک اسمی آرژانتین، پابلیکیستیکا لهستان، شیامن چین و مراکی اسپانیا رقم خواهد خورد. این فیلم کوتاه تاکنون نشان ویژه جشنواره نیو انیمیشن آمریکا را دریافت کرده است.

**«حیوان» از جشنواره ای در برزیل جایزه گرفت
بهمن و بهرام ارک جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم کوتاه «حیوان» را از جشنواره ای در برزیل دریافت کردند.
بهمن و بهرام ارک در ادامه حضورهای جهانی خود با فیلم کوتاه «حیوان» موفق به کسب جایزه بهترین کارگردانی از بیست و هفتمین دوره جشنواره «curta cinema» برزیل شدند.
بیست و هفتمین دوره این جشنواره از تاریخ ۱ تا ۸ نوامبر برابر با ۱۰ تا ۱۷ آبان در شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار شد.

**تمدید مهلت ثبت‌نام در جشنواره «عمار»
براساس اعلام دبیرخانه هشتمین جشنواره مردمی فیلم «عمار» مهلت ثبت‌نام در این جشنواره که پیشتر تا ۲۰ آبان عنوان شده بود به مدت ۱۰ روز تا ۳۰ آبان تمدید شد.
فیلمسازان و علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به وبسایت این جشنواره به نشانی Ammarfilm.ir اثر خود را در یکی از بخش‌های «فیلم»، «فیلمنامه»، «تولیدات رادیویی»، «فیلم ما»، «نقد، مقاله و پژوهش‌های سینمایی»، «فیلم ما» و «آگهی بازرگانی و اقلام تبلیغی» ثبت‌نام کنند و حداکثر پنج روز پس از آن اثرشان را به دبیرخانه تحویل دهند.
هشتمین دوره جشنواره مردمی فیلم «عمار» همچون سال‌های گذشته در ایام بزرگداشت حماسه مردمی «نه دی» و اکران‌های مردمی آن هم به صورت همزمان در شهرها و روستاهای کشور برگزار می‌شود.

**مرور سینمای مستند دانمارک
بخش «چشم‌انداز سینمای مستند» یازدهمین دوره جشنواره «سینماحقیقت» به مرور فیلم‌های مستند کشور دانمارک اختصاص دارد.
در این بخش غیررقابتی خارجی، ۷ فیلم مستند از آثار برگزیده‌ مستندسازان دانمارکی روی پرده می‌رود.
اسامی فیلم‌های بخش مرور سینمای مستند دانمارک به این شرح است: آماتورها در فضا (مکس کستنر)، بی‌نظمی طبیعی (کریستین سوندربی یپسن)، در انتظار خورشید (کاسپر آستروپ شرودر)، دوران «بیگ» (کاسپر آستروپ شرودر)، ماموریت تجاوز، ابزاری جنگی (کاتیا فوربرت پترسن، آنت ماری اولسن)، همه‌چیز در خانه، قدرت در دست مردم (لیز بیرک پدرسن)، ۱۹۸۹ (آندرس اوسترگارد، ارزسبرت راز)
سال گذشته و در بخش «آینه یک جشنواره»، مستندهای برگزیده‌ جشنواره معتبر دانمارکی CPH:DOX در سینماحقیقت به نمایش درآمده بود.
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۹ تا ۲۶ آذر ماه در شهر تهران برگزار خواهد کرد.
فراهنگ**9246**1823 خبرنگار: علیرضا مرادی ** انتشار: طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید