خانه / آموزشی / مراسم بزرگداشت ملاحسن دزلی شاعر و عارف نامی کردستان برگزار شد

مراسم بزرگداشت ملاحسن دزلی شاعر و عارف نامی کردستان برگزار شدبه گزارش خبرنگار ایرنا، فرمانده سپاه ناحیه سروآباد عصر دوشنبه در این مراسم با بیان اینکه بزرگداشت هنر و هنرمند یک اصل و یک ضرورت است، گفت: هدف اصلی از برگزاری این مراسم، احیا و ترویج ادبیات غنی و اصیل منطقه که حاوی نکات ارزشی بسیاری است و همچنین مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان است.
سرهنگ جعفر غفاریان افزود: برگزاری اینگونه مراسمات می تواند به تعمیم دادن و الگوسازی برای هنرمندان و هنر جویان موثر واقع شود و مهمتر از آن نهادینه کردن فرهنگ تکریم و بزرگداشت از بزرگان دینی، علمی و ادبی در زمان حیات آنها است.
وی تاکید کرد: ملاحسن دزلی از شاعران و مفاخر ادبی منطقه هورامانات است که اشعار وی برگرفته از احساس مردم، مشکلات و کمبودهای جامعه است به همین دلیل اشعار وی جایگاه ویژه ای در بین مردم دارد.
یکی از شاعران و نویسندگان منطقه نیز در این مراسم به بیان زندگینامه و شرح مختصری از ملاحسن دزلی پرداخت و گفت: ملاحسن دزلی از شخصیت های برجسته ادبیات کردی است که در سال 1257 در روستای ویسیان منطقه هورامان به دنیا آمد.
محمد رشید امینی افزود: ملا حسن دزلی همواره بدنبال کسب علم و دانش بود و مدتی هم در عراق و مصر به فراگیری علم و تدریس مشغول بوده و در سال های آخر عمر به روستای دزلی برگشته و تا پایان عمرش در این روستا سکونت داشته است.
وی یادآور شد: ملا حسن دزلی در مسائل ادبی ادیبی بزرگ، شاعری توانا و عالمی وارسته بود که اشعارش برگرفته از مشکلات و سختی های مردم روزگارش بود و خود را از مردم جدا نمی دانست و تابع حاکمان وقت نبود.
در ادامه این مراسم 2 تن از شاعران منطقه به قرائت اشعاری در وصف ملاحسن دزلی پرداختند و در پایان از احمد نظیری شاعر و نویسینده نامی منطقه که کتاب دیوان ملاحسن دزلی را گردآوری کرده و جمعی از شاعران منطقه تجلیل و قدردانی شد.
این مراسم به همت سپاه ناحیه سروآباد عصر دوشنبه و همزمان با نخستین روز از هفته بسیج در مسجد جامع روستای دزلی از توابع بخش مرکزی این شهرستان برگزار شد.
ملا حسن دزلی عالم، عارف و شاعر توانا متخلص به هجری فرزند ملا محمدبن محمدرضا در سال 1275ه.ق از خانواده مردوخیان هورامان در روستای ویسیان چشم به جهان گشود و از وی یک دیوان به جای مانده که اثر زنده ادبیات کردی است و باید آن را از لحاظ کاربرد صناعات و آرایه‌های ادبی شاهکار نامید.
ملا حسن حدود 90 سال عمر کرد هر چند که همه عمر قناعت پیشه کرد وبا تنگدستی زیست، اما 10 سال آخر را در نهایت فقر و بی‌چیزی گذراند و در حالی که به سختی راه می‌رفت برای تهیه‌ی سوخت زمستانش ناچار بود خود به کوه و دشت برود و پشته‌ی هیزم حمل کند . مردی که هرگز طرف مقامی نرفت و هیچ منصبی را نپذیرفت، همواره هدایای کوچک و بزرگ سالکین و متمکنین را پس می‌فرستاد و این بیت را زمزمه می کرد:
من هه‌ڵوی لووتکه‌ی به‌رزی داڵانیم هه‌رگیز وه‌ک قاڵاو ناکه ومه چینه
این شاعر توانا سرانجام درسال 1365 ه.ق. در روستای دزلی چشم از جهان فروبست و همان جا به خاک سپرده شد.
شهرستان سروآباد با جمعیت 52 هزار نفری در 90 کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.
خبرنگار: فرزاد آداک ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
7354/9102انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید