خانه / آموزشی / کشف سفالینه های تاریخی از دوران مادها تا اسلام در مرکز شهرهمدان/ کاوش ها تا زمان نتیجه گیری ادامه دارد

کشف سفالینه های تاریخی از دوران مادها تا اسلام در مرکز شهرهمدان/ کاوش ها تا زمان نتیجه گیری ادامه داردعلی مالمیر عصر شنبه در محوطه کاوش میدان امام خمینی (ره) همدان در جمع خبرنگاران افزود: کشف تابوت سفالی در محوطه میدان امام خمینی (ره) موجب اجرای کاوش های اضطراری شد.
وی با اشاره به مطالبی که در فضای مجازی مبنی بر وجود شهر هگمتانه در میدان مرکزی شهر همدان در حال انتشار است تاکید کرد: سفال های تازه کشف شده مربوط به دوره های مختلف تاریخی است و امکان دارد در گذر زمان از مناطق مختلف به این محل انتقال یافته باشند و از این رو نمی توان موضوع منتشر شده در فضای مجازی را تایید کرد.
وی با اشاره به اجرای طرح پیاده راه سازی در میدان امام خمینی (ره) همدان افزود: با اجرای این طرح شرایط برای انجام کاوش ها فراهم شد و بخش زیادی از خاک‌های انباشته شده مربوط به دوره معاصر که در محوطه انباشت شده بود برداشته شد.
وی اظهار کرد: آثار به دست آمده در این کاوش ها تاکنون مربوط به دوران مختلفی از ماد تا اسلام است و هنوز تصمیم قطعی برای احداث سایت یا موزه در این محوطه گرفته نشده است.
مدیرکل میراث فرهنگی همدان با بیان اینکه تاکنون هیچ مبحثی در خصوص سازه معماری تاریخی در این منطقه دست نیافته ایم افزود: براساس شرایط و آثار کشف شده، ظرفیت‌سنجی برای راه‌اندازی سایت و موزه انجام می‌شود.
وی بیان کرد: براساس کاوش‌های چند هفته اخیر 2 تابوت سفالی دوران اشکانی به دست آمد و در سطوح بالاتر نیز سفال به دست آمده است.
مالمیر با انتقاد از انتشار اخبار نادرست در فضای مجازی در خصوص کشفیات در محوطه میدان امام خمینی (ره) گفت: گاهی مباحث غیر کارشناسی در فضای مجازی مطرح می‌شود که آسیب‌زاست چراکه بحث پژوهشی در این کاوش ها مد نظر است و با این مباحث غیرکارشناسی، موضوع اصلی دچار گرد و غبار می‌شود.
وی ادامه داد: برخی افراد ترانشه‌ها را دیدند و آثار به دست آمده را سازه‌های معماری دانستند در حالی که چنین نیست.
وی گفت: در کمیته باستان شناسی، نظر اعضا این بود که کاوش تداوم یابد و احتیاط را در این دیدند که حفاری توسعه پیدا کند؛ پیش‌بینی می‌شود کاوش 10 روز طول بکشد و کار تمام شود.
مالمیر با بیان اینکه اگر در این کاوش ها به معماری دیده شود کاوش ادامه می‌یابد اظهار کرد: کاوش زمانی خاتمه می‌یابد که دلیلی برای ادامه آن وجود نداشته باشد و اثری یافت نشود.
وی در خصوص کشف آثار ارزشمند قیمتی در ترانشه‌ها افزود: از لحاظ فرهنگی، نمی‌توان قیمت اقتصادی بر آثار کشف شده تعیین کرد و آثار به دست آمده از لحاظ فرهنگی ارزشمند هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان با بیان اینکه در صورت نتیجه‌گیری برای راه‌اندازی سایت و موزه، مشاوره‌ها انجام خواهد شد افزود: اگردر نتیجه کاوش ها به خاک بکر برسیم ممکن است کاوش متوقف شود.
مالمیر اظهار کرد: اجرای هر برنامه ای به نتیجه کاوش‌ها بستگی دارد و اگر کاوش ها گسترده تر شود طرح پیاده راه سازی برداشته می شود.
وی با بیان اینکه محدودیتی برای تامین اعتبار در راستای کاوش در محوطه وجود ندارد افزود: اگر نیاز باشد اعتبار سایر بخش‌ها به کاوش اختصاص داده می‌شود.
مالمیر با اشاره به مطرح شدن موضوع ایجاد یک سایت موزه در این محل، اضافه کرد: پیش بینی ما این است که آثار کشف شده ظرفیت اجرای این سایت موزه را ندارند و به احتمال زیاد طرح احداث پیاده راه در این منطقه ادامه می یابد.
وی با اشاره به همکاری تنگاتنگ اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با شهرداری، تاکید کرد: احتمال می رفت در محل که برای احداث آب نما در این منطقه جانمایی شده است، آثار تاریخی دیگری نیز کشف شود که ظرفیت ایجاد یک سایت موزه را داشته باشد، از این رو با همکاری شورای شهر به این نتیجه رسیدیم که کاوش های تاریخی در این منطقه را انجام دهیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان نتیجه کاوش های اخیر را به کسب اطلاعات نهایی از کاوشگران و بررسی گزارشات آنها و تیم تحقیقات باستان شناسی موکول کرد.
گفتنی است معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان 24 آبان امسال در گفت وگو با خبرنگار ایرنا از کشف یک قطعه شی تاریخی شبیه به تابوت در حفاری های اخیر در شهر همدان خبر داد.
گفتنی است؛ اواخر مهرماه امسال نیز در جریان احداث پیاده راه میدان امام خمینی(ره) همدان و در حین خاک برداری برای اصلاح تاسیسات زیرساختی برق، یک سرستون سنگی کشف شد که کارشناسان پس از بررسی قدمت آن را به دوران ایلخانیان نسبت دادند.
همچنین در مهرماه امسال در محدوده گنبد علویان در کوچه جراحان شهر همدان در حین خاکبرداری برای اصلاح شبکه های آب در عمق 3.20 متری از سطح معبر، یک تابوت سنگی به طول حدود 2متر و عرض 80 سانتی ‌متر و به ارتفاع 50 سانتی متر کشف شد که نتایج کاوش و بررسی از محتویات این تابوت نشان از وجود 2 اسکلت دارد که در مطالعات اولیه بر روی اسکلت‌ های به ‌دست آمده مشخص شد یکی از اسکلت‌ها مربوط به مرد و دیگری مربوط به یک زن است.
در این تابوت سنگی نشانه هایی از اسکلت یک زن و یک مرد یافت شد که قدمت آن به دوره اشکانیان باز می گردد و این نتایج نشان از آن دارد که در دوران تاریخی و به خصوص در دوران اشکانیان (بیش از 2000 سال پیش از میلاد) ایرانیان دارای فرهنگ تدفین خانوادگی بوده و ارزش و احترام زیادی برای زنان قائل بودند.
به گزارش ایرنا، استان همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین دارای بیش از یک هزار و 800 اثر تاریخی و گردشگری شناسایی شده و به واسطه وجود شمار زیادی از آثار تاریخی، تفریحی و توریستی به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین معرفی شده است.
7523/2087
خبرنگار: مرضیه بختیاری** انتشاردهنده: زهرا پیرنیاانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید