خانه / آموزشی / دبیرخانه دائمی جشنواره داستان بانه راه اندازی شد

دبیرخانه دائمی جشنواره داستان بانه راه اندازی شدبه گزارش خبرنگار ایرنا، فرماندار بانه در آیین اختتامیه یازدهمین جشنواره سراسری داستان بانه گفت: با توجه به اینکه جشنواره داستان بانه یک دهه برگزاری را پشت سر گذاشته است دبیرخانه دائمی این جشنواره در بانه راه اندازی شد تا بتوانیم هر سال این جشنواره فرهنگی را با شکوه و پر بارتر برگزار کنیم.
محمد فلاحی اظهار کرد: پنج سال وفقه در برگزاری این جشنواره دلیل موجه نداشت بنابراین باید این جشنواره که برند فرهنگی شهر بانه است هر سال برگزار شود.
وی نبود سالن مناسب برای برگزاری جشنواره ها را یکی از مشکلات مهم حوزه فرهنگی بانه دانست و افزود: سالن فعلی ارشاد اسلامی ظرفیت برگزاری جشنواره فرهنگی را ندارد و در سال های آینده جشنواره داستان بانه که قبرار است در سطح بین المللی برگزار شود باید یک سالن بزرگ در این شهر احداث شود.
فلاحی به وضعیت ساخت سالن و فرهنگ سرای نیمه کاره شهرداری بانه نیز اشاره کرد و یادآور شد: سال آینده اعتباراتی برای تکمیل این سالن جذب و تخصیص داده می شود و یک سالن مناسب برای برگزاری برنامه های فرهنگی نیز در این شهر ساخته خواهد شد.
فرماندار بانه اضافه کرد: فرهنگ و بازار در بانه با هم رابطه تنگاتنگ و تعامل خوبی دارند بنابراین توسعه بخش فرهنگی بانه در رونق بازار تاثیر به سزایی می گذارد.
وی گفت: با توجه به اینکه شهر بانه 84 کیلومتر مرز مشترک با اقلیم کردستان عراق دارد در آینده جشنواره تئاتر مرزنشینان در سطح ملی در بانه برگزار می شود.
شهردار بانه نیز در سخنانی با اشاره به برگزاری 11 دوره جشنواره داستان در بانه گفت: جشنواره داستان بانه یک جشنواره مستقل است و فعالیت های آن بدون حاشیه انجام می شود و یک اصالت و ماندگاری خاصی دارد.
وریا وثوقی افزود: برگزاری 2 رویداد فرهنگی جایزه بزرگ ادبی ابراهیم خان یونسی و جشنواره داستان بانه در این شهرستان برنامه ریزی شده و با برگزاری این 2 رویداد، تبادلات فرهنگی و فکری در بین مردم بانه با مردم سراسر کشور برقرار می شود.
وی اظهار کرد: جایزه بزرگ ادبی ابراهیم خان یونسی در سال 95 برگزار شد و در سال 97 دومین دوره این جایزه با همت مردم، شورا و شهرداری بانه برگزار می شود.
دبیر اجرایی یازدهمین جشنواره داستان بانه هم گفت: بانه خواستگاه داستان کردی و فارسی است و جشنواره داستان بانه ظرفیت بسیار خوبی برای علاقمندان عرصه داستان نویسی فراهم کرده است.
محمدصدیق کریم پور افزود: بنیاد ادبیات داستان کردی و فارسی برای ایجاد پل محکم بین ادبیات داستان کردی و فارسی در بانه فعال می شود و همزمان بانه به عنوان بنیاد ادبیات داستان کردی فعالیت های ادبی را گسترده می کند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، نخستین جشنواره داستان بانه در سال 78 با حضور 4 استان برگزار شد و یازدهمین جشنواره داستان بانه از 21 تا 23 آذرماه با خوانش 73 اثر برگزیده جشنواره در بانه برگزار شد و شامگاه پنجشنبه با معرفی آثار برتر بکار خود پایان داد.
شهرستان مرزی بانه با 158 هزار نفر جمعیت در 270 کیلومتری غرب سنندج واقع شده است.
خبرنگار: زینب طلایی**انتشار دهنده: مجید سلیمانی
7469/9102انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید