خانه / آموزشی / تعدادی از نقاشی های جشنواره آیات خریداری می شود

تعدادی از نقاشی های جشنواره آیات خریداری می شودحجت الاسلام علی اصغر فضیلت روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار معارف ایرنا، خریداری برخی آثار ارسال شده در جشنواره ملی آیات را به عنوان یکی از عوامل تشویق هنرمندان برای حضور در این عرصه دانست و گفت: در نظر داریم تا تعدادی از آثار این رویداد را با توجه به وسع این اداره کل خریداری کنیم.
وی درباره انتخاب این آثار گفت: از سوی داوران و کارشناسان شاخص هایی تعیین می شود که از جمله می توان به جاذبه های هنری، ایده پردازی و پرداختن به موضوع های جشنواره اشاره کرد.

** جشنواره ای با تنوع موضوع
فضیلت همچنین تنوع در موضوع های این جشنواره را یکی از راه های ایجاد انگیزه برای حضور هنرمندان در عرصه های قرآنی دانست و افزود: موضوع هایی مانند نیکی به والدین، رعایت حقوق که امروزه تحت عنوان حقوق شهروندی بیان می شود و بسیاری دیگر از مسائل روزمره که در زندگی مردم وجود دارد در این موضوع ها دیده شده است.
به گفته این کارشناس دینی، بسیاری از موضوع های مطرح شده بر مبنای آیات قرآن است مانند سخن گفتن به نیکی که در آیه 83 سوره بقره «قولوا للناس حسنا» آمده است یا آیه 11 سوره انعام که می فرماید «سیروا فی الارض» و البته برخی از موضوع های متعالی تر نیز وجود دارد که نیازمند تعمق بیشتری است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان تاکید کرد: تنوع موضوع های این جشنواره به این منظور است که ایده اولیه در ذهن هنرمند شکل بگیرد و ادامه آن یعنی پرداختن به ایده از سوی هنرمندان دنبال خواهد شد.
جشنواره ملی آیات در رشته نقاشی در دو بخش اصلی «نگاه نو و فضای انتزاعی» و «نگاه کلاسیک و فیگوراتیو» با موضوع هایی همچون احسان و نیکی، پرهیز از ناپاکی، امید، نشاط، آفرینش و خلقت، خودباوری، وحدت اسلامی، ظلم‌ستیزی، صلح و دوستی، ایثار و شهادت، عفاف و حجاب، خانواده، تمثیل و قصص قرآنی، رستاخیز، تفکر، تعمق و انس با طبیعت، توکل، مقاومت و پایداری، نماز و نیایش، آسیب‌های اجتماعی، تولید و اشتغال (اقتصاد مقاومتی) برگزار می‌‌شود.

** برگزاری کارگاه آموزشی
مدیر جشنواره نقاشی آیات از آغاز به کار یک کارگاه آموزشی خبر داد و گفت: ما از شرکت کنندگان در این جشنواره یک «پیش طرح» دریافت می کنیم و یک ناظر اجرا نیز در این کارگاه بر آثار ارسال شده نظارت دارد تا آثار ارسالی در قالب های فنی و هنری ارائه شود.
وی افزود: این کارگاه به صورت حضوری در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان برگزار می شود و نتایج علمی این کارگاه در سامانه جشنواره بارگذاری می شود تا علاقه مندان به هنر نقاشی بتوانند از آن استفاده کنند.
فضیلت تمدید تحویل آثار را یکی دیگر از عوامل تشویقی برشمرد و گفت: آخرین مهلت ارسال آثار تا اول دی ماه بوده که این مهلت به مدت 10 روز تمدید شده است.

** شخصیت شناخته شده ای دبیری هنری جشنواره را به عهده دارد
مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان گلستان با تجلیل از شخصیت علمی و هنری احمد خلیلی فرد گفت: او از شخصیت های شناخته شده در حوزه نقاشی و هنرهای تجسمی است که به عنوان دبیر هنری جشنواره نقاشی آیات انتخاب شده و در طول جشنواره نیز بسیاری از موضوع ها با مشورت وی عملیاتی می شود.
یک ماه پیش عبدالهادی فقهی زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور حکمی خلیلی فرد را به عنوان دبیر هنری جشنواره نقاشی آیات معرفی کرد.
احمد خلیلی‌فرد متولد ١٣٣٩ سنندج است که مدرک کارشناسی نقاشی را از دانشکده هنرهای زیبا و کارشناسی ارشد نقاشی را از دانشگاه تربیت مدرس گرفته و به عنوان مدرس دانشگاه در برخی از موسسات هنری همچون انجمن هنرمندان نقاش ایران، موسسه توسعه هنرهای تجسمی و انجمن نقاشان +٣٠ عضویت دارد.

** جشنواره ای با کیفیت و کمیت قابل توجه
فضیلت در ادامه به مقایسه این جشنواره با برخی دیگر جشنواره های نقاشی پرداخت و گفت: با توجه به آمار جشنواره قبلی آیات نیز می توان گفت این جشنواره از نظر کیفی و کمی از سطح بالاتری برخوردار است. چون تا کنون بیش از 250 اثر از 19 استان به دبیرخانه جشنواره ارسال شده در حالی که در جشنواره قبلی هنرمندانی از 10 استان حضور داشتند.
وی افزود: فعالیت های متنوعی به منظور اطلاع رسانی این جشنواره صورت گرفته که در حد توان خود انجام داده ایم. مثلا به همه استان ها نامه فرستادیم تا اسامی هنرمندان را اعلام کنند و با ارسال پیامک همه هنرمندان را آگاه کردیم.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان گلستان در پایان از برگزاری مراسم اختتامیه در سوم بهمن ماه سخن گفت که در این اداره کل برپا خواهد شد.
جشنواره ملی نقاشی «آیات» به منظور رقابت در عرصه خلاقیت‌های هنری و معرفی ایده‌های اصیل و شناخت آثار برتر در حوزه مفاهیم قرآنی به همت معاونت قرآن و عترت ارشاد و با همکاری اداره کل ارشاد استان گلستان برپا می‌شود و علاقه‌مندان تا دهم دی ماه فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره در اداره کل فرهنگ و ارشاد گلستان به نشانی استان گلستان، گرگان، بلوار شهید شکاری، ضلع شمالی تالار فخرالدین اسعد گرگانی ارسال کنند.
جشنواره های سراسری آیات در سال جاری شامل رشته پوستر استان زنجان، حوزه نقاشی استان گلستان، حوزه تئاتر استان فارس، حوزه فیلم شامل مستند کوتاه، داستانی، مستند و انیمیشن استان بوشهر، حوزه داستان نویسی جنوب استان کرمان، حوزه شعر شامل انواع مختلف شعر استان لرستان، تصویرسازی استان همدان، نقاشیخط استان یزد و آواها و نغمات استان آذربایجان شرقی است.
فراهنگ ** 1003 ** خبرنگار: محمدرضا جعفرملک * انتشار: امید غیاثوندانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید