خانه / آموزشی / وزیر ارشاد: آیت الله آقانجفی در قبال تحولات سیاسی احساس مسئولیت می کرد

وزیر ارشاد: آیت الله آقانجفی در قبال تحولات سیاسی احساس مسئولیت می کردبه گزارش روز پنج شنبه ایرنا متن پیام سید عباس صالحی به شرح زیر است:«بسم الله الرحمن الرحیم
تاریخِ مشحون از افتخار حوزه های علمیه، گویای استقامت و اخلاص عالمانی است که برای انجام وظیفه و ابلاغ پیام الهی، چونان مشعلی فروزان، فرا راه مردمان عصر خویش را روشن ساخته اند.
اینانند که به فرموده رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) چراغ های زمین اند و جانشینان پیامبران؛ و هم اینانند که به فرموده مولی الموحدین (علیه السلام) تا گردش شب و روز باقی است، آنها نیز باقی اند و نورافشانی شان جاودانی است.
از جمله این ستارگان درخشان، آیت الله آقانجفی همدانی است که نه تنها خطه عالم خیز و کهن همدان، بلکه جامعه علمی تشیع، مفتخر به وجود اوست.
ایشان مجتهدی زمان شناس و مفسری ژرف اندیش بود که علم آموزی را از این شهر و از محضر پدر ارجمندش، آیت الله سیدعلی عرب آغاز کرد؛ پدری که خود دانش آموخته مکتب فقهی نجف و نیز تربیت شده حلقه سلوکی آخوند ملاحسینقلی همدانی و آیت الله سیداحمد کربلایی بود.
آیت الله آقانجفی همدانی، با هجرت به نجف اشرف، از شاگردان مبرز آیات عظام میرزای نائینی و شیخ محمدحسین غروی اصفهانی گردید.
او که بعدها به دامادی استادش، میرزای نائینی نیز مفتخر شد، سالیانی دراز به خوشه چینی از خرمن دانش و فضائل این استاد و اساتید دیگر پرداخت و سرانجام با پشتکار فراوان و دقت ورزی های عالمانه، به مقام اجتهاد نائل آمد.
بازگشت آقانجفی به همدان نیز، برکات فراوانی به دنبال داشت. ایشان علاوه بر انجام وظایف دینی و اقامه جماعت، به نگارش تفسیر «انوار درخشان» و سپس شرحی بر «اصول کافی» و دیگر آثار پرداخت و مواریثی نفیس و ارجمند از خود بر جای نهاد.
آیت الله آقانجفی همدانی علاوه بر ژرف اندیشی علمی و نیز سجایای والای اخلاقی، دارای سلوکی انقلابی بود و از احساس مسؤولیت بالایی در قبال تحولات اجتماعی و سیاسی کشور برخوردار بود.
وقوع انقلاب اسلامی و واقعه دفاع مقدس، دو رویداد مهمی است که معظم له به خوبی امتحان خود را در آنها پس داد؛ چنانکه همگان ایشان را به عنوان ملجأ و پناه جوانان انقلابی و رزمنده می شناختند.
کنگره ملی بزرگداشت مقام علمی آقانجفی همدانی، فرصتی است تا ضمن معرفی این عالم فرزانه، از خدمات علمی، معنوی و انقلابی ایشان تجلیل شود و به یمن این رخداد مبارک، آحاد مردم حقیقت جو، و به ویژه نسل جوان، با بنیان های فکری و شیوه های رفتاری این چهره درخشان و مردمی بیشتر آشنا گردند.
در پایان از مساعی همه مسئولان و دست اندرکاران این کنگره فاخر، صمیمانه قدردانی نموده و از ذات احدیت، مزید توفیق همگان را خواستارم.
کنگره ملی آیت الله آقا نجفی همدانی، طی دیروز و امروز در همدان به دبیری محمد کاظم حجازی، برگزار می شود.
2087/7523 /2090
خبرنگار: مرضیه بختیاری** انتشاردهنده: سعید زارع کندجانیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید