خانه / آموزشی / پژوهش های علمی در بازشناسی و بازسازی جوامع باستانی مهم است

پژوهش های علمی در بازشناسی و بازسازی جوامع باستانی مهم استبه گزارش روز سه شنبه خبرنگار ایرنا از تالار ایران باستان موزه ملی ، جبرئیل نوکنده در آیین رونمایی از کتاب بررسی باستان شناختی محوطه مانایی بوکان اطهار کرد: محوطه های باستانی ایران در گذر زمان خدمات جبران ناپذیری دریافت کرده اند و بخشی از مدارک آنها نابود شده است.
وی افزود: محوطه باستانی مانایی بوکان کردستان نیز بیش از 6 سال در معرض فعالیت های حفاران غیر مجاز بوده و بخش زیادی از آثار آن به مجموعه ها و موزه های خارج از ایران منتقل شده است.
نوکنده ادامه داد: این کتاب نشان می دهد که خلاء اطلاعات حاصل از فقدان یافته ها چه میزان جبران ناپذیر است و به شناخت فرهنگ و تمدن باستانی ایران آسیب می زند.
مدیر موزه ملی تاکید کرد: از سال 1309 که قانون عتیقات در مجلس ملی ایران به تصویب رسید نظارت و چهارچوب هایی برای فعالیت های باستان شناسی کشور صورت گرفت و اداره کل باستان شناسی و عتیقات با گذر ایام امروز به سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری تبدیل شده است.
نوکنده ادامه داد: انتشار این کتاب از چند جنبه حائز اهمیت است ، نخست اینکه سرگذشت غم انگیز محوطه کلیدی جامعه مانایی ایران را روایت می کند و به ما آگاهی می دهد ، دیگر اینکه مجموعه این مقالات نمادی از یک همکاری همه جانبه متخصصان در حوزه های مختلفی مثل شیمی ، فیزیک ، باستان شناسی، زمین شناسی و غیره است تا زوایای مختلفی از این یافته ها را به ما نشان داده و اطلاعات همدیگر را تکمیل کنند.
مدیر موزه ملی یادآور شد: خرسندیم که پس از گذرشت سه دهه بخشی از یافته های نه فصل کاوش علمی در این محوطه در معرض دید علاقه مندان و پژوهشگران قرار می گیرد.

فراهنگ** 3079**1540**1823
خبرنگار: علی اسدی* انتشار:طاهره نبی اللهیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید