خانه / آموزشی / کیفیت تولید علم در نظام آموزشی کشور باید ارتقا یابد

کیفیت تولید علم در نظام آموزشی کشور باید ارتقا یابدبه گزارش ایرنا، آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی روز سه شنبه در جمع معاونان فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی کشور افزود: نیاز است که کمیت گرایی از نظام آموزشی کشور به خصوص دانشگاه آزاد اسلامی حذف و در حوزه های تعلیم و تربیت ایده پردازی، تولید علم و شیوه های نوین مهارت آموزی جایگزین شود.
وی ادامه داد: مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی وظیفه دارند توسعه کمی از قبیل خرید زمین و ساخت بناها و ساختمان های مختلف را رها کرده و تولید علم و دانش و بسط فعالیت های پژوهشی دانشگاه با مسائل اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی را در دستور کار خود قرار دهند.
امام جمعه اراک نظارت و اشراف بر فعالیت گروه های مختلف علمی در دانشگاه آزاد را مهمترین وظیفه مسئولان این دانشگاه دانست و گفت: دانشگاه به عنوان کانون رشد معارف و اخلاق در جامعه نقش آفرینی می کند و نظارت در این بخش اهمیت ویژه دارد.
وی اظهار کرد: دانشگاه ها هرگز جولانگاه احزاب سیاسی و مکانی برای عقده گشایی های فعالان سیاسی نیستند بلکه مرجعی در رشد و با تولید علم و دانش کشور می باشند.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی بیان کرد: ایران در تولید علم و دانش و فناوری روز دنیا با کشورهای اروپایی فاصله دار و تمامی دانشگاه ها و مراکز اموزش عالی وظیفه دارند که با برنامه ای هدفمند این عقب ماندگی را جبران کنند.
وی گفت: توجه ویژه به علوم روز دنیا و تجهیز کشور به حداکثر فناوری، توجه ویژه به علوم انسانی و علوم اسلامی و حوزوی سه وظیفه اصلی دانشگاه به خصوص دانشگاه آزاد اسلامی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی اظهار کرد: نیروی انسانی کارآمد، متعهد و خلاق، عامل دستیابی به توسعه پایدار است و کرسی های آزاداندیشی به عنوان امکانی در کانون های علم و تربیت دانشگاهی باید به درستی در راستای این هدف متعالی باشد.
وی ادامه داد: مسئولان و کارگزاران نظام باید از کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها استقبال کنند چرا که در بسیاری از مواقع دیدگاه ها و نقطه نظرات این قشر از جامعه راهگشای مشکلات اقتصادی و اجتماعی است و غفلت از این سرمایه های مهم جایز نیست.
آیت الله دری نجف آبادی افزود: برای تحقق دانشگاه اسلامی و علم گرا باید زمینه های مساعد قانونی و اجرایی برای جذب و گزینش استادان شایسته از نظرعلم، ایمان، تقوا، تعهد و آگاهی و پایبندی به مبانی و آرمان های امام راحل و انقلاب اسلامی فراهم شود.
معاون فرهنگی و امور دانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: تقویت کرسی های آزاد اندیشی و بسط نتایج و نظریه های علمی به مسایل اجتماعی و اقتصادی کشور مهمترین رویکرد دانشگاه آزاد اسلامی است.
حجت الاسلام ابراهیم کلانتری افزود: کرسی های آزاد اندیشی چندین سال است که به تعطیلی کشیده شده است و بر اساس تصمیمات اتخاذ شده قرار هست که این کرسی ها احیا شود و اولین بار نیز در دانشگاه آزاد اسلامی اراک این مهم اجرا می شود.
رئیس هیات حمایت از کرسی های آزاد اندیشی کشور نیز در این همایش گفت: در سال های اخیر بیش از 2 هزار کرسی ترویجی در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شده است.
حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه افزود: تا کنون 200 کرسی نظریه پردازی در دانشگاه های آزاد اسلامی نقاط مختلف کشور برگزار شده که در آن فرآیند 36 نظریه علمی ثبت شده است.
وی، گسترش کرسی های نظریه پردازی را در نتیجه حمایت دستگاه های اجرایی به خصوص دستگاه های اننظامی و امنیتی دانست و گفت: موفقیت در این امر خطیر همکاری همه جانبه مسئولان را می طلبد.
حدود 120 هزار دانشجو در 81 دانشگاه استان مرکزی به تحصیل علم و دانش اشتغال دارند.
3017/6013/خبرنگار: مصطفی مجللی***انتشاردهنده:مژگان حیدریانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید