خانه / آموزشی / نماینده تبریز در مجلس: زبان ترکی آذربایجانی قدرت نرم ایران در منطقه است

نماینده تبریز در مجلس: زبان ترکی آذربایجانی قدرت نرم ایران در منطقه استبه گزارش ایرنا، احمد علیرضا بیگی روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری آذربایجان شرقی با حضور وزیر ارشاد افزود: فرهنگ مانند اکسیژن، امکان حیات، زندگی و ارتباط را برای ما فراهم می کند.
وی ادامه داد: اگر به مقوله فرهنگ بی‌توجهی شود و در آشکار شدن و نمایان شدن آن همت لازم از سوی مسئولان انجام نگیرد، مردم فرهنگ و زبان خود را از آن سوی مرز جستجو خواهند کرد.
بیگی با بیان اینکه فرهنگستان زبان ترکی آذربایجان می‌تواند سبب همگرایی بیشتر در منطقه شود، گفت: این فرهنگستان به دنبال قوم گرایی یا واگرایی نیست و ما با برجسته کردن فرهنگ غنی خود، مقوم فرهنگ و قوم ایرانی خواهیم بود.
وی با بیان اینکه باید مرجعیت زبان ترکی آذربایجانی را در ایران دایر کنیم، گفت: یکی از وعده های انتخاباتی رئیس جمهوری در آذربایجان شرقی راه اندازی فرهنگستان زبان ترکی آذربایجانی بود و این وعده به تاسیس بنیاد فرهنگ و هنر و ادب آذربایجان منتهی شد.
نماینده مردم تبریز، اسکو آذرشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اولویت کاری این بنیاد باید تهیه رسم الخط واحد برای زبان ترکی آذربایجانی و نگارش دایره المعارف جامع آذربایجان باشد.
وی با بیان اینکه اکنون اولویت ما موضوع زبان و دایره المعارف است تا مرجعیت مان را در ایران حفظ کنیم، اظهارکرد: ما خود را قوم یا اقلیت نمی‌دانیم بلکه خود را از پایه گذاران ایران می دانیم.
بیگی با اشاره به اینکه تبریز نخستین پایتخت شیعه جهان می باشد، افزود: نوحه‌ها و مرثیه‌های ترکی آذربایجان مرجع استفاده همه جغرافیای پیرامون ماست و این مرجعیت باید برای تبریز به عنوان پایگاه بزرگ انقلاب اسلامی حفظ شود.
وی همچنین با قدردانی از بصیرت و هوشمندی مردم آذربایجان در جریانات اخیر اظهار کرد: با توجه به تکالیف و وظایفی که در جمهوری اسلامی ایران بر عهده قوا است، باید بتوانیم با جلب رضایت مردم بستر وقوع چنین آشوب هایی را به حداقل برسانیم.
نماینده مردم تبریز، اسکو آذرشهر در مجلس شورای اسلامی همچنین با بیان اینکه در بازی تراکتورسازی با استقلال، هواداران تیم تراکتور سازی ادب آذربایجان را در پاسخ به بی‌ادبی نشان خواهند داد، افزود: باید در این بازی، ایران بداند ادب وجهه همت مردم آذربایجان است.
خبرنگار: مینا بازگشا**انتشار: عزیزی راد
6120/518انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید