خانه / آموزشی / برگزاری کارگاه آموزشی ترجمه در رایزنی فرهنگی ایران در مالزی

برگزاری کارگاه آموزشی ترجمه در رایزنی فرهنگی ایران در مالزیبه گزارش روز شنبه ایرنا ، دراین کارگاه یکروزه تعداد 20 نفر از فارغ التحصیلان مالزیایی از دانشگاههای ایران شرکت کردند.
این کارگاه با حضور علی محمد سابقی رایزن فرهنگی ایران در مالزی و با سخنرانی پرفسور عبدالله حسن از بنیانگزاران مرکز ترجمه مالزی و دکتر ناصر سارلی استاد زبان فارسی دانشگاه پوترا مالزی برگزار شد .
سابقی رایزن فرهنگی ایران در این برنامه آموزشی گفت: زبان وسیله تفهیم و تفاهم بین افراد و در عین حال در روابط علمی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی میان کشورها و ملت‌های مختلف، ایفاگر نقشی اساسی است.
وی افزود: رابطه محکم و دیرینه زبان فارسی و تاثیر شگرف آن در روابط فرهنگی در طول تاریخ، نقش تعیین کننده ای در روابط میان ایران و دیگر کشورها به ویژه کشورهای مسلمان داشته است.
وی با بیان اینکه دربرنامه های رایزنی فرهنگی ایران در مالزی اولویت خاصی بر ترجمه آثار فرهنگی ایران وجود دارد گفت: در این راستا، برگزاری این کارگاه آموزشی نیز می تواند نقش موثری در معرفی فرهنگ، ادب و اندیشه های ایرانی اسلامی به غیر فارسی زبانان داشته باشد.
پرفسور ‘عبدالله حسن’ از اعضای مرکز ترجمه مالزی و استاد سابق دانشگاه مالایا مالزی نیز در این کارگاه درمورد تکنیک های ترجمه به زبان مالایی برای علاقه مندان سخنرانی کرد.
دکتر ‘ناصر سارلی ‘استاد مدعو کرسی زبان فارسی در دانشگاه پوترا مالزی نیز در ادامه این کارگاه آموزشی زبان فارسی را یکی از گنجینه های فرهنگی در جهان دانست و از علاقه مندان کشورهای مختلف شرق آسیا برای آموختن این زبان شیرین دعوت کرد.
وی در این بخش از کارگاه با عنوان ‘ترجمه روشها، ملاحظات و منابعی برای ترجمه از/ به زبان فارسی’ تجربیات خود را دراین زمینه به دانش آموختگان مالزیایی ارائه کرد.
در این دوره فشرده یکروزه آموزشی شرکت کنندگان با تشکیل گروههای کاری با راهنمایی استادان ایرانی و مالزیایی به ترجمه متون فارسی به مالایی و مالایی به فارسی اقدام کردند .
20 شرکت کننده در این کارگاه علاقه مندان و فارغ التحصیلان مالزیایی دانشگاههای ایران بودند .
رایزن علمی ایران در شرق آسیا نیز امروزاز راه اندازی رشته زبان فارسی در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه پوترا مالزی’یو.پی. ام’ خبر داد.
آساق ** 1599** انتشار: مریم شفیعیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید