خانه / دسته‌بندی نشده / ۳۲۵میلیارد تومان از محل مصوبات سفر رئیس جمهوری برای عمران استان بوشهر هزینه شد

۳۲۵میلیارد تومان از محل مصوبات سفر رئیس جمهوری برای عمران استان بوشهر هزینه شدرضا عوض پورروز دوشنبه درگفت وگو با ایرنا افزود: دستاورد سفر استانی هیات دولت به استان بوشهر ۱۴پروژه است که براساس برنامه زمانبندی باید تا پایان سال مالی ۹۶ و بخشی نیز در سال ۹۷ به بهره برداری برسد.
وی تصریح کرد:ماهیت ملی و غیر استانی بودن برخی از پروژه های مصوب سفر از جمله راه ارتباطی بندرخمیر- بندو – عسلویه و بزرگراه برازجان – گناوه – دیلم وهمچنین بزرگراه دالکی – کنارتخته که هرسه توسط وزارت راه و شهرسازی تامین اعتبار، مدیریت و نظارت و مجتمع فرهنگی عسلویه درقالب پروژه ملی کلیه فرایندهای آن از جمله تامین اعتبار، برگزاری مناقصه ، انتخاب پیمانکار و نظارت توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می شود باعث شده تا روند اجرای کار در برخی از این پروژه ها به خصوص محور دالکی – کنارتخته و مجتمع فرهنگی هنری عسلویه رضایت بخش نباشد.
وی افزود:
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهرگفت: بهسازی راه اصلی بندر خمیر- لنگه – عسلویه یکی از طرحها و پروژه های مهم سفراستانی دولت به استان بوشهراست.
وی یادآورشد: تاکنون حدود ۱۹۶میلیارد ریال ازنقدینگی راه اصلی بندر خمیر- لنگه و عسلویه به استان بوشهر پرداخت شده است و از کل مسیر مربوط به این استان تاکنون حدود ۹ کیلومتر به بهره برداری رسیده،۱۹ کیلومتربا پیشرفت فیزیکی ۷۲درصدی درحال اجراست.
عوض پور گفت: بهسازی راه اصلی بوشهر- گناوه – دیلم – هندیجان به طول ۱۸۱کیلومتر از دیگر مصوبات سفر استانی دولت است که از سال ۹۴ تاکنون ۸۴ کیلومتر آن بهسازی، ۴۹ کیلومتردردست اجراست که تاکنون ۵۱۲میلیارد ریال به این پروژه اختصاص یافته و میانگین پیشرفت فیزیکی این پروژه ۷۷درصد است.
وی گفت: بزرگراه برازجان – کنارتخته نیز از دیگر مصوبات سفر هیات دولت به استان بوشهر است که اعتبار مصوب این طرح در حوزه این استان بوشهر حدفاصل دالکی – کنارتخته به طول ۱۸ کیلومتراست که تاکنون ۲۰ میلیارد ریال نقدی در اختیار این پروژه قرار گرفته و پیشرفت فیزیکی طرح نیز ۳۵ درصد است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر افزود: توسعه دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه خلیج فارس و کتابخانه مرکزی این دانشگاه از دیگر مصوبات سفر است که نقدینگی اختصاص یافته به این پروژه در مجموع ۹۹میلیارد ریال است و پیشرفت فیزیکی دانشکده مهندسی ۶۷درصد است و کتابخانه مرکزی نیز به بهره برداری کامل رسیده است.
وی تصریح کرد: تامین فضاهای آموزشی دانشکده کشاورزی برازجان از دیگر مصوبه های دولت در استان بوشهر است که تاکنون ۳۲میلیارد ریال به آن تخصیص یافته و این پروژه با پیشرفت فیزیکی ۹۹ درصد در مرحله تحویل موقت و برطرف کردن نقص نهایی است.
عوض پور یادآورشد: احداث مجتمع فرهنگی هنری عسلویه تاکنون ۵۱میلیارد ریال تخصیص داد شده و ۳۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی گفت: تامین فضاهای پژوهشی و فناوری پارک علم و فناوری بوشهر از دیگرپروژه های مصوب سفر است که تاکنون حدود ۱۱۳میلیارد ریال اختصاص یافته و فاز یک این پروژه ۵۰ درصد و فاز دو نیز ۳۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی افزود: ایجاد تاسیسات فاضلاب شهر بوشهر یکی از پروژه های مهم زیرساختی در زمینه حفظ بهداشت محیط و محیط زیست است که با ۷۲ درصد پیشرفت فیزیکی در دست اجراست تاکنون حدود ۴۴۲میلیارد ریال نقدینگی آن اختصاص یافته است.
عوض پوراظهارکرد: با توجه به شرایط جغرافیایی و محدود بودن راههای خروجی از شهر بوشهر دولت در راستای پدافند غیرعامل یکی از مصوبه های سفر را به ایجاد راه خروجی دوم این شبه جزیره اختصاص داد.
وی گفت: خروجی دوم بوشهر به طول ۴۵ کیلومتر است که در فاز نخست سه قطعه به طول ۱۱٫۲ کیلومتر با پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصد در دست اجراست و اجرای سه قطعه دیگربه طول ۲۴کیلومتر ۳۵درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
عوض پوراظهارکرد: برای اجرای این پروژه یک هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیازاست که تاکنون ۵۱۰میلیارد ریال تخصیص یافته است.
وی یادآورشد: تکمیل استادیوم ۱۵هزار نفری بوشهر از جمله دیگر مصوبه های سفر است که با ۱۳۰میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.
عوض پورگفت: احداث دهکده گردشگری در بوشهر از دیگر طرحها و پروژه های مصوب سفر است که فاز نخست آن به مساحت ۱۷ هکتار تکمیل شده است و در مجموع ۲۴۵میلیارد ریال تاکنون به این پروژه اختصاص یافته است.
وی تصریح کرد: با توجه به وضعیت خشکسالی طولانی مدت در راستای تامین آب مورد نیاز کشاورزی، احداث سد خائیز تنگستان نیز بعنوان یکی دیگر از طرحها و پروژه های سفر دولت به استان بوشهر است که تاکنون ۴۸ میلیارد ریال به این پروژه اختصاص یافته است.
وی بیان کرد:بررسی لایروبی و انتقال بندر لاور برای کاربری تجاری تاکنون ۲۵ میلیارد ریال تخصیص داشته است و پیشرفت فیزیکی طرح نیز ۲۰ درصد است.
عوض پور گفت: ارسال لایحه تاسیس منطقه آزاد تجاری – صنعتی بوشهر از دیگر مصوبه های سفر بود که از سوی دولت به مجلس ارسال و منتظر تصمیم نهایی مجلس شورای اسلامی است.
وی تصریح کرد: اجرای طرح آبخیزداری مناطق مطالعه شده جم – ریز و باغان با اعتبار ۵۷۰میلیارد ریال و ۸۵درصد پیشرفت فیزیکی تاکنون حدود ۱۵۴میلیارد ریال اعتبار جذب کرده است.
عوض پور افزود: آبرسانی به شهرستان جم از دیگر مصوبه های سفر دولت به استان بوشهر است که تاکنون ۵۲۰میلیارد ریال برای این پروژه اختصاص و در مجموع ۶۲درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی گفت: احداث جاده گناوه – گچساران و تکمیل بزرگراه اهرم – برازجان – دیلم از دیگر مصوبه های سفر است که تاکنون ۴۰میلیارد ریال به این پروژه اختصاص یافته و پیشرفت فیزیکی آن ۱۴ درصد است.
عوض پور افزود: بزرگراه دیر- بوشهر از دیگر مصوبه هایی است که برای تکمیل آن سه هزار و ۲۲۵میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است که تاکنون ۸۰ میلیارد ریال از سوی وزارت نفت پرداخت شده است.
وی اظهار کرد: طول کل پروژه ۱۹۲ کیلومتر است که ۱۷ کیلومتر آن افتتاح شده است.
عوض پوربااشاره به محدود بودن اعتبارات دولتی و در راستای بهره گیری از ظرفیت منابع بخش خصوصی افزود: توسعه بندرگاه بوشهر به دو برابر وضع موجود با اعتبار پنج هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال به وسیله بخش خصوصی از دیگر مصوبه های سفر دولت به استان بوشهر است.
عوض پورگفت: این پروژه در قالب احداث پایانه های کانتینری ، صادراتی و چند منظوره درحال اجراست.
۶۰۴۵/۶۰۴۷** خبرنگار: موناعیدان ** انتشار دهنده: اکبر اقبال مجردانتهای پیام /*


درباره admin

مشاهده بیشتر

شهید رحیمی ایثارگری از قشر آموزش و پرورش گلستان

این شهید که در مدت حضورش در جنگ تحمیلی فرماندهی گروهان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *