به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت، محمدعلی زلفی گل در دیدار با خانم دکتر رآمونا رودریگز وزیر مشاوررئیس جمهور و رئیس شورای ملی دانشگاه‌های نیکاراگوئه گفت:به حمدالله هر دو کشور ایران و نیکاراگوئه دارای استقلال سیاسی هستند که این استقلال ارزش زیادی دارد و دو کشور برای حفظ و رسیدن به استقلال هزینه‌های را پرداخت کرده اند.

وی اظهار داشت: داشتن استقلال سیاسی به ما کمک می کند که ظرفیت های موجود در کشور خودمان را شکوفا کنیم و به بیگانگان وابسته نباشیم.

وزیر علوم گفت: ما اعتقاد داریم تولید علم به مرجعیت علمی کشورها در دنیا کمک می‌کند و مصرف علم در داخل کشور برای جامعه آرامش و آسایش به همراه داردزلفی گل اظهار داشت: دانایی بزرگترین سرمایه کشور و بیسوادی بزرگترین دشمن هر کشور است و بر همین اساس در کشور ما برای آموزش جایگاه ویژه ای قائل هستیم و برای توسعه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی تلاش می کنیم.
وزیر علوم اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در صحنه آموزش عالی کشور اتفاقات ویژه رخ داد و در این زمینه ما هم اکنون دستاوردهای زیادی داریم که از جمله این دستاوردها به اول بودن از لحاظ تولید علم در منطقه و انتشار ۷۸۰۰۰ مقاله علمی پژوهشی در مجلات معتبر بین المللی در سال ۲۰۲۲ اشاره کرد.

زلفی گل به انواع و گونه های زیر نظام های آموزش عالی در کشور اشاره کرد و گفت تعدادی از دانشگاه‌های ما در سطح ملی و فراملی فعالیت می‌کنند و آموزش های آنها بیشتر در سطح نظری و دانشجویان و دانش‌آموختگان و محققان فعال در این دانشگاه ها بیشترین تولیدات علمی را دارند و به ارتقای جایگاه علمی کشور در دنیا کمک می‏کنند.
وی افزود:نوع دیگری از دانشگاه‌های ما دانشگاه های فنی حرفه ای هستند که در زمینه تربیت تکنیسین و کاردان برای رفع نیازهای صنایع فعالیت می‌کند و هم اکنون پیش از ۱۸۲ شعبه دانشگاه
فنی حرفه ای در کشور فعال است.
وزیر علوم به دانشگاه جامع علمی و کاربردی اشاره کرد و گفت:این دانشگاه بر اساس نیازهای جامعه در بخش های صنعت خدمات و کشاورزی، رشته تحصیلی موقت ایجاد می کند و پس از برطرف شدن نیاز آن بخش، رشته ها جای خود را به رشته های دیگری می دهند.
وزیر علوم به دانشگاه پیام نور اشاره کرد و گفت: دانشگاه پیام نور برای تحصیل افراد شاغل و افرادی که به هر دلیلی امکان حضور در کلاس‏های درس را ندارند طراحی شده است و آموزش های آن به شکل خودخوان و غیر حضوری است.
پژوهشگاه ها در موضوعات خاص در سطح ملی و فراملی فعالیت می‌کنند
زلفی گل به موضوع پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری اشاره کرد و گفت: پژوهشگاه ها در موضوعات خاص در سطح ملی و فراملی فعالیت می‌کنند و موضوعات تخصصی کلان را به عنوان موضوع پژوهش انتخاب کرده و با همکاری محققان خود و اساتید دانشگاه ها، پژوهش را انجام و نتایج را در اختیار دولت و بخشی خصوصی می‏گذارند؛ برای نمونه می‎توان به پژوهشگاه‌های هوافضا، شیمی و مهندسی شیمی، پتروشیمی، ژنتیک و زیست فناوری و غیره اشاره کرد که در موضوعات مشخصی مشغول فعالیت پژوهشی هستند.
وزیر علوم پارک های علم و فناوری و مراکز رشد را نوع دیگری از موسسات آموزش عالی نام برد که در زمینه تبدیل ایده به محصول و تجاری سازی محصولات دانش بنیان فعالیت می‌کنند و در مراکز رشد فناوری که در داخل پارک های علم و فناوری هستند از حامیان ایده ها حمایت می‏شود تا ایده و فکر خود را به یک محصول قابل ارائه در بازار تبدیل کنند.
وی افزود:وقتی که ایده های نوآورانه به مرحله تجاری سازی و ارائه در بازار می رسند محققان می توانند شرکت دانش بنیان تاسیس کنند که در این مرحله صندوق نوآوری و شکوفایی حمایت را ادامه خواهد داد.
زلفی گل گفت:سطوح مختلفی برای آمادگی فناوری تعریف شده است که از آن به عنوان TRL یاد می‌شود و سطوح فناوری ۱ تا ۶ در دانشگاه ها پیگیری می‌شود که جنبه نظری دارد و مراحل اولیه تولید یک محصول دانش بنیان هست ولی پس از طی سطح شش، پارک‎های علم و فناوری و مراکز رشد مسیر تبدیل ایده به محصول را ادامه می دهند.
سامانه نان در کشور راه اندازی شده است
وزیر علوم با اشاره به اینکه سامانه های علم و فناوری متعددی در موضوعات آموزشی و پژوهشی در کشور طراحی شده است گفت:اخیراً سامانه ایده ها و نیازها با نام نان در کشور راه اندازی شده است که نیازهای جامعه و صنعت را به دانش محققان پیوند می دهد و ما آماده هستیم که تجربیات راه اندازی این سامانه را در اختیار کشور نیکاراگوئه بگذاریم و هیاتی را با حضور نمایندگان بخش‌های مرتبط از جمله موسسه پایش علوم و فناوری برای ارائه مشورت در این زمینه به آن کشور اعزام نماییم.
پیشنهاد راه اندازی کرسی آموزش زبان فارسی در نیکاراگوئه از دیگر پیشنهادات بود که از طرف وزیر علوم در این نشست دوجانبه مطرح شد.
زلفی گل اول شدن جایگاه ایران از لحاظ تولید
علم و فناوری در منطقه را ناشی از سیستم های تشویقی خاصی دانست که وزارت علوم و مجموعه دولت برای اعضای هیات علمی و محققان طراحی کرده‌اند که براساس آن فعالیت‎های علمی و پژوهشی مورد تشویق و حمایت قرار می‏گیرد.
وی ابراز امیدواری کرد که برنامه ریزی ها و روش هایی که برای تشویق و ترغیب محققان برای فعالیت علمی در ایران انجام شده است در اختیار کشور نیکاراگوئه گذاشته شود.
وزیر علوم گفت:نهصد نفر از اعضای هیات علمی و محققان ایرانی در فهرست دانشمندان یک درصد دنیا قرار دارند و هزار و ۹۰۰ نفر نیز در فهرست
دو درصد دانشمندان برتر دنیا هستند که این قضیه نشان می‌دهد اگر اراده و تلاش کشوری باشد علیرغم توطئه‌ها و تحریم‌های ظالمانه کشورهای استکباری، امکان رشد و پیشرفت با استقلال سیاسی کشور وجود
دارد.

این خبر باز نشر از منبع بوده و تودی بلاگ هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.