مایکروسافت شرکت‌های رقیب را تهدید کرد که اگر از نتایج موتور جستجوی بینگ در محصولات هوش مصنوعی خود استفاده کنند، دسترسی آن‌ها به این موتور قطع خواهد شد.

به گزارش اکوایران و به گفته منابع آگاه، شرکت مایکروسافت تهدید کرده است که دسترسی به داده‌های جستجوی اینترنتی خود به موتورهای جستجوی رقیب را قطع خواهد کرد؛ مگر اینکه آن‌ها از این داده‌ها در سرویس‌های هوش مصنوعی خود استفاده نکنند.

بیشتر ببینید: چرا چت جی‌پی‌تی اشتباه می‌کند؟

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که مایکروسافت به سایر شرکت‌هایی که خدمات جستجوی وب ارائه می‌دهند، مانند یاهو (Yahoo) و داک‌داک‌گو (DuckDuckGo) اجازه می‌دهد که از داده‌های سرویس موتور جستجوگر بینگ (Bing) که نقشه‌ای از اینترنت بوده و می‌توان به سرعت آن را اسکن کرد، استفاده کنند.

در ماه فوریه، مایکروسافت یکی از هم‌خوانواده‌های سرویس چت‌جی‌پی‌تی (ChatGPT)، فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی شرکت اوپن‌اِی‌آی (OpenAI) را در موتور جستجوگر بینگ ادغام کرد.

بیشتر بخوانید: پیش بینی اکونومیست: گوگل از سلطنت خلع می‌شود؟/ نبرد برای جست و جو

در حالی که اشتیاق بازار به  فناوری پر سروصدای هوش مصنوعی رو به افزایش است، رقبای حوزه نرم‌افزار به سرعت به دنبال ساخت چت‌بات‌های هوش مصنوعی خود هستند. این هفته، گوگل که زیرمجموعه شرکت آلفابت (Alphabet) محسوب می‌شود، سروس هوش مصنوعی خود به نام بارد (Bard) را رسما به راه انداخت. داک‌داک‌گو، موتور جستجویی که بر حفظ حریم خصوصی تاکید دارد نیز سرویس داک‌اسیست (DuckAssist) را معرفی کرد؛ قابلیتی که از هوش مصنوعی برای خلاصه کردن پاسخ‌های موتو جستجو استفاده می‌کند. یودات‌کام (You.com) و نیوا (Neeva)، دو موتور جستجوی جدیدتری که در سال 2021 معرفی شدند نیز سرویس‌های یوچَت (YouChat) و نیوااِی‌آی (NeevaAI)، خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی را معرفی کردند.

بیشتر بخوانید: گوگل در رقیب چت جی‌پی‌تی سرمایه‌گذاری می‌کند

هدف این چت‌بات‌ها، ترکیب مهارت‌های گفتگویی چت‌چی‌پی‌تی با اطلاعات ارائه شده توسط موتور جستجوهای رایج است. موتورهای جستجوی رایج مانند داک‌داک‌گو، نیوا و یودات‌کام برای ارائه برخی از اطلاعات خود از بینگ استفاده می‌کنند؛ زیرا فهرست‌بندی کل داده‌های اینترنت پرهزینه بوده و سرورها برای ذخیره داده‌ها و غربال مداوم اینترنت به به‌روزرسانی‌ها نیاز دارند. جمع‌آوری این داده‌ها برای یک چت‌بات نیز به همان اندازه پیچیده و پرهزینه خواهد بود.

به گفته منابع آگاه، مایکروسافت حداقل به دو مشتری خود گفته است که استفاده از فهرست جستجوی بینگ برای تغذیه سرویس‌های هوش مصنوعی، قراردادشان را نقض می‌کند. به گفته این منابع، مایکروسافت گفت که ممکن است لایسنس‌هایی را که به بینگ دسترسی دارند، را باطل کند.

بیشتر ببینید: چت جی‌پی‌تی، گوگل را به قتل می‌رساند؟

مایکروسافت در بیانیه‌ای گفت: ما با مشتریانی که خارج از قراردادمان عمل می‌کنند در تماس هستیم. ما همچنان به کار با آنها ادامه داده و هرگونه اطلاعات مورد نیاز برای یافتن مسیری جدید را تأمین می‌کنیم.

اگر دسترسی این موتورهای جستجوگر کوچک از خدمات مایکروسافت قطع شود، یافتن جایگزین برای آن‌ها دشوار خواهد بود. مایکروسافت و گوگل تنها دو شرکتی هستند که کل وب را غربال می‌کنند. محدودیت‌های گوگل باعث شده است که تقریباً همه موتورهای جستجوی دیگر را به استفاده از بینگ سوق داده شوند.

این خبر باز نشر از منبع بوده و تودی بلاگ هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.