پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

حسین امیرعبدالهیان جمعه شب در ادامه برنامه های خود در سفر به بیروت، با جمعی از  نخبگان و شخصیت های سیاسی، فرهنگی، رسانه ای، دانشگاهی و اجتماعی لبنان دیدار کرد.

در این دیدار وزیر امور خارجه با بیان اینکه ایران دوست روزهای سخت لبنان باقی خواهد ماند، گفت: ما بر ضرورت هرچه سریعتر انتخاب رئیس جمهور لبنان از سوی  گروه‌های سیاسی این کشور تاکید داریم و معتقدیم که جریان های سیاسی در لبنان از شایستگی لازم برای تعیین رئیس جمهور این کشور برخوردارند.

وی با بیان اینکه ما آمادگی داریم که در حوزه های اقتصادی و تجاری از جمله موضوع انرژی همکاری های دو کشور ایران و لبنان را تقویت کنیم، در ارتباط با موضوع ارسال سوخت از سوی ایران به لبنان نیز اظهار کرد: در این زمینه توافقاتی صورت گرفته و گفت‌وگوها  در این ارتباط بین دو کشور ادامه دارد.

وی  تاکید کرد: ما آمادگی داریم در صورت رفع برخی از موانع موجود نسبت به ارسال سوخت به لبنان اقدام کنیم.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه توجه و تعامل با همسایگان و کشورهای  منطقه از محورهای عمده سیاست خارجی دولت سیزدهم است، تاکید کرد: معتقدیم باید همکاری همه جانبه و دسته جمعی در منطقه با مشارکت کشورهای منطقه شکل گیرد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این نشست با ارائه گزارشی از پنج دور  مذاکرات صورت گرفته بین ایران و عربستان و با تاکید بر اینکه پیشرفت هایی در مسیر این گفت‌وگوها حاصل  شده است، تاکید کرد: در موضوع بحران یمن نیز بر این موضوع تاکید داریم که باید  هرچه زودتر  این جنگ خاتمه پیدا کند و گفت‌وگوهای یمنی _ یمنی برقرار شود.

این دیپلمات عالی‌رتبه جمهوری اسلامی ایران همچنین با بیان اینکه در دیدار با مقامات لبنان در ارتباط با موضوعات مختلفی از جمله گفت‌وگوهای ایران و عربستان و همچنین بحران یمن رایزنی و گفت‌وگو کرده است، به موضوع بحران اوکراین نیز  اشاره کرد و افزود: معتقدیم که راه حل بحران اوکراین گفت‌وگو و مذاکره است و باید راه حل سیاسی جایگزین جنگ و ادامه این بحران شود.

وی همچنین با اشاره به مسئله افغانستان و محکوم کردن عملیاتهای اخیر گروه تروریستی داعش در این کشور همسایه تاکید کرد: به نظر ما محدود کردن زنان و دختران افغانستانی از تحصیل، با اسلام رحمانی، تعالیم اسلامی و ارزشهای دینی در تعارض است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به حمایت های خود از مردم افغانستان و  تجارت با این کشور همسایه برای کمک به مردم افغانستان ادامه می‌دهد، تصریح کرد: ما هیات حاکمه فعلی در افغانستان را به رسمیت نشناخته ایم اما در حوزه های مختلف با هیات حاکمه ارتباط و گفت‌وگو داریم.

وی در همین چارچوب تاکید کرد: ما معتقدیم راه حل در  افغانستان، تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام افغانستانی است.  

وزیر امور خارجه همچنین به سیاست  اصولی جمهوری اسلامی ایران در حمایت از مقاومت لبنان و فلسطین اشاره کرد و گفت: روابط تهران و بیروت در بهترین شرایط خود قرار دارد.

وی همچنین اظهار کرد:  ان‌شالله با تکمیل روند سیاسی در لبنان و انتخاب رئیس جمهور این کشور، می توانیم پس از آن برای سفر آقای رئیسی به  کشور دوست و برادر لبنان برنامه ریزی کنیم.

منبع: ایسنا

این خبر باز نشر از منبع بوده و تودی بلاگ هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.