هاله سلطان قرایی درباره اهمیت بررسی پاتولوژی محصولات حاملگی سقط شده در تشخیص و درمان سقط های مکرر گفت: در بسیاری از موارد سقط های مکرر یک عامل یا آسیب شناسی مکرر باعث سقط جنین می شود. بنابراین در صورتی که فرآورده های بارداری برای بررسی پاتولوژی به آزمایشگاه داده شود و بیماری یا ناهنجاری احتمالی در جنین تشخیص داده شود، این فرصت در اختیار متخصصان قرار می گیرد تا با مداخلات درمانی مناسب از بروز سقط بیشتر جلوگیری کنند.

 

بیشتر بخوانید: واکنش وزیر بهداشت به ساخت کلان بیمارستان در پایتخت

 

وی درباره زمان مناسب بررسی پاتولوژیک محصولات بارداری بیان کرد: در هر زمانی از دوره بارداری می‌توان محصولات بارداری سقط‌شده یا کورتاژ شده را به آزمایشگاه تحویل داد، اما از آنجا که سقط مکرر اغلب مربوط به سه ماهه نخست بارداری است، توصیه می‌شود که محصولات سقط شده تا هفته ۱۲، حداکثر تا هفته ۲۰ بارداری، به آزمایشگاه تحویل داده شود. این بررسی گاهی جلوی انجام تست‌های بسیار گران قیمت تر بعدی را برای بررسی سقط مکرر می‌گیرد. البته در مراحل بعدی بارداری نیز بررسی جفت و اتوپسی جنین برای بررسی اختلالات موجود در جنین امکان‌پذیر است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه ابن‌سینا درباره شرایط نگهداری محصول سقط‌شده تا تحویل به آزمایشگاه گفت: مهم‌ترین نکته جمع آوری و نگهداری محصول در یک ظرف بدون ماده نگهدارنده در شرایط خنک و یخچالی است. اگر محلول نرمال سالین در دسترس بود می‌توان به ظرف حاوی محصولات سقط اضافه کرد اما به جز این محلول، لازم نیست هیچ ماده نگهدارنده دیگری به آن اضافه شود.

این فلوشیپ پاتولوژی درباره اینکه تا چه مدت پس از سقط می‌توان محصولات بارداری سقط شده را به آزمایشگاه تحویل داد، توضیح داد: بهتر است در کوتاه‌ترین زمان ممکن به آزمایشگاه تحویل داده شود اما اگر سقط در ایام و ساعات غیر کاری آزمایشگاه رخ داد، باید محصول بارداری را تا زمان تحویل در یخچال یا در مجاورت یخ نگه‌داری کرد.

این خبر باز نشر از منبع بوده و تودی بلاگ هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.