روزی روزگاری در نوامبر ۲۰۲۱ ارزش بازار ارز‌های دیجیتال سه تریلیون دلار بود، زمانی که بیت‌کوین در بالاترین سطح خود یعنی نزدیک به ۶۹هزار دلار معامله می‌شد، اما پس از آن سال ۲۰۲۲ فرا رسید، تورم ناشی از همه‌گیری، جنگ در اوکراین و مسائل زنجیره تامین به وجود آمد، به این معنی که بانک‌های مرکزی در سراسر جهان مجبور شدند نرخ‌ها را افزایش تا بحران هزینه‌های زندگی را کاهش دهند.

به گزارش کریپتو، با نقدینگی ارزانی که از بازار‌های زیرین حاصل شد، بیت‌کوین و به‌طور کلی کریپتو تحت فشار قرار گرفتند. ما شاهد فروپاشی ۱۰ ارز دیجیتال برتر، صرافی‌های برتر و رسوایی‌های متعدد دیگر بودیم. این ضرر بیش از دو تریلیون دلار بوده و بیت‌کوین سه چهارم ارزش خود را از دست داده است.

همچنین بخوانید : با سوء‌مدیریت در پرداخت حقوق فرهنگیان با قاطعیت برخورد شود

با نگاهی به داده‌های زنجیره‌ای درمی‌یابیم که میلیونر‌های بیت‌کوین سقوط کرده‌اند. با ورود به سال ۲۰۲۲ به میزان ۹۰ هزار آدرس حاوی بیش از یک میلیون دلار بیت‌کوین وجود داشت، اما امروز، این تعداد ۲۴هزار است که به کاهش ۷۳ درصدی می‌رسد.

داده‌های زنجیره‌ای آنچه را از نگاه کردن به نمودار قیمت بیت‌کوین به وضوح آشکار ساخته است به این طریق خلاصه می‌کند که مهمانی به پایان رسیده است و سرمایه‌گذاران دیگر رویای بازنشستگی از دارایی‌های بیت‌کوین خود را حداقل در آینده نزدیک ندارند!

بازده بیت‌کوین قبل از سال ۲۰۲۲ شگفت‌انگیز بود؛ بخش عمده‌ای از عرضه سود داشت و تنها ۲۵ درصد از عرضه زیان‌ده وارد سال شد. تا پایان سال، این میزان دو برابر شد و به بیش از ۵۰ درصد رسید، آمار خیره‌کننده دیگری با در نظر گرفتن اینکه بیت‌کوین بهترین کلاس دارایی در جهان در دهه گذشته بوده است نیز وجود دارد.

از سوی دیگر، با ارزان بودن بیت‌کوین در مقایسه با سال گذشته، تعداد آدرس‌های حاوی یک بیت‌کوین یا بیشتر در همه زمان‌ها بالاست حتی اگر ارزش دلار موجود در آن آدرس‌ها بسیار پایین باشد. با ورود به سال ۲۰۲۲، بیش از ۸۱۴ هزار آدرس وجود داشت که بیش از یک بیت‌کوین را در خود جای داده بود. تا پایان سال، این تعداد به بیش از ۹۷۸هزار نفر رسید که ۲۰ درصد افزایش یافته است.

شاید بزرگترین مشکلی که از سال ۲۰۲۲ پدیدار شده مربوط به رسوایی‌ها باشد. شهرت کریپتو به ویژه با سقوط تکان‌دهنده صرافی اف تی ایکس ضربه خورده است و بر اساس نظرسنجی منتشرشده در نوامبر ۲۰۲۲، تنها هشت درصد از آمریکایی‌ها اکنون دیدگاه مثبتی نسبت به ارز‌های دیجیتال دارند.

مجموع ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی در حال حاضر ۸۴۸.۹۱ میلیارد دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل ۰.۰۱ درصد بیشتر شده است. در حال حاضر ۳۹.۰۶ درصد کل بازار ارز‌های دیجیتال در اختیار بیت‌کوین بوده که در یک روز ۰.۰۱ درصد افزایش داشته است.

حجم کل بازار ارز‌های دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۴۱.۸۷ میلیارد دلار است که ۴۱.۲۱ درصد افزایش داشته است. حجم کل در امور مالی غیر متمرکز در حال حاضر ۳.۴۰ میلیارد دلار است که ۸.۱۳ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارز‌های دیجیتال است. حجم تمام سکه‌های پایدار اکنون ۳۸.۴۶ میلیارد دلار است که ۹۱.۸۶ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارز‌های دیجیتال است.

به‌روزرسانی قیمت ارز‌های دیجیتالی (تا ساعت ۰۷:۵۵ به وقت شرقی)

این رده حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است.

۱- بیت‌کوین

قیمت: ۱۷هزار و ۲۱۴.۴۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۲ درصد کاهش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۳.۰۹ درصد افزایش

۲- اتریوم

قیمت: ۱۳۲۴.۱۴ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۱۶ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱.۱۶ درصد افزایش

۳- تتر

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد افزایش

۴- یو اس دی کوین

قیمت: ۱.۰۰ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۱ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد کاهش

۵- بایننس کوین

قیمت: ۲۷۳.۴۵ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۱۹ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۲.۰۶ درصد کاهش

۶- ریپل

قیمت: ۰.۳۴۸۳ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۳۴ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر ۱.۴۷ درصد کاهش

۷- کاردانو

قیمت: ۰.۳۱۳۲ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۳۸ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۵.۴۸ درصد کاهش

۸ – دوج کوین

قیمت: ۰.۰۷۵۵۹ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۴۸ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۱۱ درصد افزایش

۹- پولکا دوت

قیمت: ۴.۸۹ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۴۵ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱.۰۵ درصد کاهش

۱۰- سولانا

قیمت: ۱۵.۹۵ دلار

تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۸۷ درصد افزایش

تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱.۴۴ درصد کاهش

این خبر باز نشر از منبع بوده و تودی بلاگ هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.