به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت (طبنا)شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در خرداد ماه ۱۴۰۲ تعداد ۶۰۱ زمین‌لرزه را ثبت کردند. این زمین‌لرزه‌ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ‌داده و توسط شبکه‌های لرزه‌نگاری ثبت و تعیین محل شده‌اند. در خردادماه ۱۴۰۲ تعداد ۱۰ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ‌ترین آن‌ها دو زمین‌لرزه به بزرگی یکسان ۴.۹ در مقیاس امواج درونی زمین در سراب واقع در استان آذربایجان شرقی به تاریخ یک خرداد و دیگری در تاریخ ۳۱ خرداد در منطقه فارغان در استان هرمزگان رخ داده است.

از لحاظ آماری ۵۵۲ زمین‌لرزه با بزرگی کوچک‌تر از ۳، تعداد ۳۹ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۳و۴ و تعداد ۱۰ زمین‌لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ بوده‌است. استان آذربایجان‌غربی با ۸۲ زمین‌لرزه ثبت شده دستگاهی بالاترین آمار زمین‌لرزه ثبت شده در خردادماه ۱۴۰۲ را به خود اختصاص داده‌است و پس از آن استان‌های خراسان‌رضوی و خراسان جنوبی به ترتیب با ۷۰ و ۴۷ زمین‌لرزه قرار دارند.

مرکز لرزه‌نگاری کشوری در خردادماه امسال ۹ زمین‌لرزه در استان تهران ثبت کرده‌است که بزرگترین آنها با بزرگی ۲.۳ در مقیاس امواج درونی زمین در ارجمند بوده‌ است.

منبع :ایسنا

این خبر باز نشر از منبع بوده و تودی بلاگ هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.