سخنگوی وزارت صمت گفت که در طرح پیشنهادی وزارت صمت برای واردات خودرو‌های کارکرده عمر خورو‌ها باید در محدوده پنج سال باشد و استاندارد سازمان ملی استاندارد و سازمان محیط زیست را پاس کند.

امید قالیباف با بیان اینکه وزارت صنعت، معدن و تجارت امروز یک لایحه دو فوریتی برای الحاق به قانون ساماندهی صنعت خودرو به دولت ارائه کرد، گفت: در پیشنهاد وزارت صمت هر شخص حقیقی می‌تواند بدون داشتن کارت بازرگانی نسبت به واردات خودرو اقدام کند.

وی افزود: اما خودرویی که وارد می‌شود تابع قوانین گمرک است و باید استاندارد سازمان ملی استاندارد و سازمان محیط زیست را پاس کند.

همچنین به گفته این مقام مسئول عمر خوروها باید در محدوده پنج سال باشد.

گفتنی است؛ وزارت صمت لایحه دو فوریتی خودروی کارکرده را جهت طی تشریفات قانونی به هیات دولت ارسال کرد که در صورت تصویب مراجع ذیربط ، واردات خودروی دست دوم به کشور آزاد خواهد شد.

همچنین بخوانید :‌ افزایش قیمت خودرو قبل از تصمیم شورای رقابت ممنوع!

مزایای واردات خودروهای کار کرده

  1. افزایش عرضه در بازار: با توجه به شرایط فعلی بازار خودرو کشور، افزایش عرضه راهکار مناسبی برای کنترل بازار است. در بلندمدت با تغییر تکلیف این خودروها می توان عرضه و تقاضای این محصولات را به گونه ای کنترل کرد که از یک سو بازار باثباتی تشکیل شود و از سوی دیگر به تولیدکنندگان داخلی آسیبی نرسد. در این شرایط شرکت های داخلی برای بهره مندی از سهم بیشتری از بازار به سمت ارتقای کیفیت محصولات خود حرکت خواهند کرد. حذف انحصار از بازار خودرو نیز زمینه های لازم را برای حذف قیمت گذاری دستوری در این صنعت فراهم می کند.
  2. نرخ ارز پایین: قیمت خودروهای فرسوده در سطح جهانی چندین برابر خودروهای صفر و حتی گاهی کمتر از نیمی از قیمت یک محصول جدید است. بنابراین می توان با تامین ارز کمتر در مقایسه با واردات صفر خودرو، نیاز بازار را تامین کرد.
  3. کاهش خودروهای فرسوده: در حال حاضر 3 میلیون خودروی فرسوده در کشور وجود دارد که سالانه یک میلیون خودرو به این تعداد اضافه می شود. خودروهای فرسوده باعث مصرف بیش از حد سوخت، افزایش تصادفات و آلودگی هوا شده اند. بنابراین لازم است راهکاری برای اسقاط خودروهای فرسوده ایجاد شود. مشروط شدن واردات خودروهای دست دوم به کشور در ازای اسقاط برخی خودروهای فرسوده موجب کاهش خودروهای فرسوده می شود.
  4. رشد سرمایه اجتماعی دولت: در حال حاضر عدم تامین خودروهای مورد نیاز در کشور، ممنوعیت واردات، انحصاری بودن صنعت خودرو که منجر به کاهش کیفیت خودروهای داخلی و ایجاد شکاف بین خودروهای تولید داخل و بین المللی، نارضایتی عمومی را به همراه داشته است. واردات خودروهای دست دوم علاوه بر کنترل بازار باعث کاهش انحصار در صنعت خودرو می شود و خودروسازان را ملزم به افزایش کیفیت می کند که این امر موجب افزایش رضایت عمومی در صنعت خودرو و همسویی بیشتر مردم با دولت خواهد شد.

علاوه بر مزایای واردات خودروهای دست دوم، شبهاتی نیز در این زمینه وجود دارد که می توان به این موارد پاسخ داد:

  1. آسیب به تولید داخلی: این موضوع در نگاه اول منجر به کاهش تولید داخلی می شود، اما این موضوع به دلیل اسقاط خودروهای فرسوده و ایجاد تعرفه واردات به گونه ای است که انگیزه ای برای تحقیق و پژوهش ایجاد می شود. توسعه در شرکت های خودروسازی داخل کشور؛ به تولید داخلی آسیبی نمی رساند.
  2. برداشت ارز: این موضوع با اسقاط خودروهای فرسوده که مصرف سوخت بالایی دارند، باعث کاهش برداشت ارز برای واردات سوخت مصرفی می شود.
  3. خدمات پس از فروش: مهمترین چالش خودروهای دست دوم وارداتی به کشور برای مصرف کننده تامین قطعات یدکی و خدمات پس از فروش است. لازم به ذکر است تمامی شرایط برای واردات خودروهای نو برای واردات خودروهای دست دوم وجود دارد. در نتیجه واردات این محصولات مستلزم حضور نمایندگی خدمات پس از فروش است. بنابراین خودروها در صورت وجود نمونه مشابه و یا مقرون به صرفه بودن تولید قطعات مصرفی در کشور مشمول واردات می شوند.

    این خبر باز نشر از منبع بوده و تودی بلاگ هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.