به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری سلامت (طبنا)آیین افتتاح دفاتر نمایندگی نیروهای مسلح (رصاد) و سامانه خدمات الکترونیکی (سخا) صبح امروز (شنبه ۳ تیر) با حضور حجت الاسلام و المسلمین احمدرضا پورخاقان رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح به صورت ویدعوکنفرانس با سازمان‌های قضائی نیروهای مسلح استاهای کشور، برگزار شد.

حجت‌الاسلام احمدرضا پورخاقان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هفتم تیر سال ۱۳۶۰ به ویژه معمار سازندگی دستگاه قضائی جمهوری اسلامی ایران آیت الله بهشتی (ره)، بیان کرد: کسانی که باعث و بانی آن فاجعه بزرگ در سال ۱۳۶۰ بودند، امروز هیچ جایی در دنیا ندارند.

وی افزود: امروزه در کشور هیچ جنایتکار و مجرمی حاشیه امن ندارد و به وسیله سیستم‌ها شناسایی و دستگیر و عدالت در مورد آن‌ها اجرا خواهد شد.

رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح با بیان اینکه سامانه خدمات الکترونیکی سخا برای دسترسی آسان مردم به مراجع قضائی و دادخواهی و ارائه لوایح، اطلاع از نتیجه پرونده‌های خود و سایر فرآیند دادرسی افتتاح می‌شود، گفت: این دفاتر به صورت آزمایشی در استان‌های همدان، قم، خراسان جنوبی، اصفهان و فارس راه اندازه شده بود.

رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح بیان کرد: حضور نمایندگان نیروهای مسلح در سازمان قضائی نیروهای مسلح استان تهران می‌تواند در رفع اطاله دادرسی موثر واقع شود، رسیدگی سریع به پرونده‌های آن‌ها، حفظ آن‌ها از جمله مزایای این طرح است.

وی افزود: باید رسیدگی سریع باشد و معطل ماندن پشت دروازه‌های رسیدگی عادلانه صحیح نیست. بیش از ۵۰ درصد پرونده‌های رسوبی ما در سال گذشته رسیدگی شد.

حجت الاسلام و المسلمین پورخاقان گفت: طی دو سال اخیر در سازمان قضائی نیروهای مسلح، ۶ هزار و ۸۰۰ رسیدگی برخط داشتیم. ۶۰ درصد از یک میلیون و ۵۱۱ هزار و ۷۰۰ فقره ابلاغیه، به صورت الکترونیکی بوده است.

محمد کاظمی فرد رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائی ه اظهار کرد: محور تحولات در دستگاه قضائی در راستای فناوری‌های نوین است. فناوری اطلاعات می‌تواند دسترسی مردم به عدالت و خدمات قضائی آسان کند ک باعث کاهش اطاله دادرسی و افزایش اتقان آرای قضائی شود.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائی ه تصریح کرد: تمامی کلانتری‌های کشور به صورت برخط به سیستم قضائی متصل هستند. در پنجره واحد الکترونیک به صورت ۲۴ ساعته و با ۲۹ خدمت به صورت برخط تمامی کارها را انجام می‌دهیم.

کاظمی فرد با بیان اینکه ابلاغ الکترونیک قضائی یکی از مهمترین اقدامات دستگاه قضائی است، اظهار کرد: ۹۴ درصد ابلاغیه‌ها امروزه به صورت الکترونیک صادر می‌شود. یکی از خدماتی که برای مردم فراهم کردیم، بحث لایحه است، امروزه قرارداد کاغذی وکالت را به رسمیت نمی‌شناسیم.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائی ه با اشاره به دادرسی الکترونیکی، گفت: در دستگاه قضائی حدود ۸۰ درصد جلسات رسیدگی بین قاضی و زندانی به صورت الکترونیکی است؛ در سال گذشته ۲۰۰ هزار دادرسی بین مردم و قاضی داشتیم. در صورت مراجعه به کلانتری و شکایت از فردی، در همان محل شکایت اخذ و در همان جا به صورت برخط دستور قضائی صادر می‌شود.

کاظمی فرد با بیان اینکه نظارت‌ها در دستگاه قضائی هوشمند شده است، تصریح کرد: سامانه اطلاعات موثر افراد در سراسر قوه قضائی ه ایجاد شده است، اگر شخص دارای حکم جلب و متواری باشد، بلافاصله به محض ورود فرد به محل شناسایی و حکم جلب وی صادر می‌شود. دفاتر خدمات قضائی یک توسعه و نوآوری بود که بتوانیم یکسری از نیازهای دستگاه قضائی را جهت حل و فصل و بررسی موضوع به دفاتر خدمات ارجاع دهیم.

رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائی ه اظهار کرد: در برخی از نقاط کشور گاها هموطنان برای دریافت خدمات قضائی باید تا ۲۰۰ کیلومتر مسافت طی کنند، لذا با اجرای طرح جهادی ما به سراغ آن‌ها می‌رویم و در محلشان اقدام به ارائه خدمات قضائی می‌کنیم.

سه حوزه اداری در طرح رصاد فعال و اجرایی خواهند شد

حجت الاسلام صالحی دادستان نظامی تهران بیان کرد: نام رصاد برای دفاتر خدمات نیروهای مسلح به دلیل ماهیت کار این طرح انتخاب شده است. این طرح به منظور رصد و کاهش اطاله زمان رسیدگی در دادسرا و دادگاه‌های نظامی تهران و همچنین عملیاتی کردن راهکارهای قابل اجرا جهت بررسی کنترل و کاهش اطاله رسیدگی در سازمان قضائی نیروهای مسلح طراحی شده است.

دادستان نظامی تهران با بیان اینکه سازمان قضائی نیروهای مسلح درصدد درآمد تا آسیب شناسی مسئله محور داشته باشد، تصریح کرد: عامل اطاله در بررسی‌های صورت گرفته دو نهاد قاضی و ضابط بودند. این دو عنصر هم می‌توانند ما را به رسیدگی مطلوب برسانند و هم اینکه باعث ایجاد اطاله شوند. طرح رصاد در سه بخش پیش بینی شده است، رصد و اصلاح پرونده‌های قضائی و اقدامات اجرایی از جمله اقدامات مهم در این طرح است.

حجت الاسلام صالحی با بیان اینکه سه حوزه اداری در طرح رصاد فعال و اجرایی خواهند شد، اظهار کرد: اداره ابلاغ و اجرا، دفاتر نمایندگان ضابطان نیروهای مسلح و دفتر نمایندگان دژبان نیروهای مسلح از جمله این سه حوزه اداری هستند.

افتخاری رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح استان تهران اظهار کرد: در رابطه با پرونده‌های رسوبی و قضائی مانده با تشکیل کارگروه و تشویقات اتفاقات خوبی را رقم زدیم.

رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح استان تهران تصریح کرد: یکی از دلایل اصلی پرونده‌های باقی مانده و بررسی نشده، وجود استعلامات از نهادها، سازمان‌ها و ارگان‌های مربوطه است. دفاتر نمایندگی نیروهای مسلح (رصاد) به دلیل سهولت در کار و انجام اقدامات سریع بابت بررسی پرونده‌ها راه اندازی می‌شود.

در پایان این مراسم، افتتاح نمادین یکی از دفاتر نمایندگی سامانه خدمات الکترونیکی سخا در تهران با نمایش روند ثبت شکایت یکی از شهروندان و فرآیند ارجاع آن برای رسیدگی به موضوع در سازمان قضائی نیروهای مسلح انجام شد.

منبع:فارس

این خبر باز نشر از منبع بوده و تودی بلاگ هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.