به گزارش خبرنگار مهر، این روزها بیشتر شهرهای کشور با آب و هوای سردی رو به رو هستند از شهر مشهد که بی سابقه ترین ایام سرد سال را با دمای منفی ۲۰ درجه سانتی گراد تجربه کرده تا شهر تهران که گفته شده برفی خواهد بود یا آبشار گنجنامه همدان که کاملاً یخ زده است و زابل که امروز سردترین روز آن در ۱۵ سال اخیر بود.

طبق پیش بینی‌های انجام شده توسط سازمان هواشناسی، شهر بجنورد دمای منفی ۱۱ تا ۱ درجه را تجربه خواهد کرد. اردبیل نیز از منفی ۸ تا ۲ درجه را طی امروز تا فردا تجربه می‌کند. بنابراین به نظر می‌رسد این روزها مسافران باید براساس پیش بینی‌های هواشناسی، اقدام به سفر کنند.

همچنین سازمان هواشناسی، سردترین نقطه کشور را فریمان در استان خراسان رضوی با دمای ۲۴ درجه زیر صفر دانست و اعلام کرد: امروز صبح سردترین مراکز استان شهرکرد و مشهد با ۱۸ درجه زیر صفر بودند.

سفر به استان‌های شمالی کشور و شهرهایی که دمای کمی دارند، تنها برای مسافرانی خوشایند خواهد بود که سرمای زیاد و بارش برف را جزو جذابیت‌های سفر دانسته و به همین علت به این استان‌ها سفر می‌کنند. این دسته از گردشگران باید هر لحظه احتمال لغو سفرهای زمینی، ریلی یا هوایی و جاده‌ای را نیز بدهند مانند مسافران شهر مشهد که طی دو روز گذشته به دلیل یخ زدگی مسیر نه تنها ساعتها در قطار ماندند بلکه از سفر خود نیز باز ماندند.

طی دو روز گذشته ۶ قطار در مسیر تهران_ مشهد، در راه مانده‌اند و مسافران آن سرگردان میان مبدا و مقصد. در یک مورد، قطار قم‌-مشهد ۱۰ ساعت در بینالود متوقف ماند، آن هم در سرما. این توقف به دلیل مشکل فنی، قطارهای پسین را هم متوقف کرد. ۴۰۰ مسافر این قطار در دمای منفی ۱۹ درجه داخل واگن‌ها محبوس شده بودند. در نهایت مسافران با جابه‌جایی لکوموتیوها به مقصد مشهد حرکت کردند.

همچنین امروز زابل در شمال سیستان و بلوچستان نیز سردترین روز خود در ۱۵ سال اخیر را با دمای ۱۱.۲- درجه سلسیوس تجربه کرد که سومین یخبندان شدید این شهر در حدود ۶۰ سال اخیر به شمار می‌رود.

البته دمای هوا در ساعت‌های مختلف تغییر می‌کند ولی آن چه به نظر می‌رسد این است که در بیشتر ساعت‌های این روزها، کمترین دما مختص به استان‌های شمالی و بیشترین دما را در شهرهای جنوبی کشور می‌توان تجربه کرد.

در عین حال به نظر می‌رسد سفر به استان‌های جنوبی کشور برای مسافران هوای دلپذیرتری خواهد داشت چون نسبت به شهرهای دیگر آب و هوای معتدل و بهاری دارند. مانند شهرهای استان هرمزگان که دمای گرم‌تری نسبت به شهرهای دیگر کشور دارند. در این میان جزیره ابوموسی همچنان گرم‌ترین شهر کشور است. چون دمایی در حدود ۲۰ تا ۲۱ درجه خواهد داشت.

این جزیره یکی از جزایر سه گانه ایرانی است که اماراتی‌ها هر از چندگاهی درباره مالکیت آن ادعاهای واهی را مطرح می‌کنند. به نظر می‌رسد حالا وقت سفر به این جزیره فرارسیده است.

در این جزیره می‌توان بوم گردی و مراکز اقامتی دیگر پیدا کرد و از راه‌های دریایی و هوایی برای سفر به آن اقدام کرد با این تفاوت که قبل از سفر باید هماهنگی‌های لازم برای ورود به جزیره انجام شود.

این خبر باز نشر از منبع بوده و تودی بلاگ هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.