منابع متعددی به سی‌ان‌ان گفته‌اند که دادستان‌های فدرال یک فایل صوتی از نشست تابستانی ۲۰۲۱ به دست آورده‌اند که در آن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا اعتراف می‌کند که یک سند محرمانه پنتاگون در مورد حمله احتمالی به ایران در اختیار دارد.

به گفته چندین منبع آگاه، حفظ این اسناد توسط ترامپ نشان می دهد که ترامپ پس از خروج از کاخ سفید از نگهداری مطالب طبقه بندی شده و طبقه بندی شده آگاه بوده است. دو منبع گفتند، در این فایل صوتی، نظرات ترامپ نشان می دهد که او مایل به اشتراک گذاری اطلاعات است، اما از محدودیت های توانایی خود پس از ریاست جمهوری برای جلوگیری از انتشار اسناد آگاه است.

یک مطلع گفت که بخش صحبت‌های ترامپ مربوط به حمله به ایران حدود دو دقیقه طول می‌کشد و منبع دیگر گفت که موضوع حمله به ایران بخش بسیار کوچکی از یک جلسه بسیار طولانی‌تر است و در آن نشست درباره بسیاری از موضوعات دیگر هم بحث می‌شود.

جلسه ضبط شده مذکور که اکنون بخش‌هایی از آن به رسانه‌ها راه یافته مربوط به ژوئیه ۲۰۲۱ در باشگاه گلف ترامپ در بدمینستر، نیوجرسی است. در این جلسه ترامپ با دو نفر که روی زندگی نامه او کار می‌کنند در حال گفتگوست.

افشای اینکه رئیس جمهور پیشین و فرمانده کل قوا در نواری در حال بحث درباره یک سند محرمانه است، می‌تواند چالش‌های حقوقی او را در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا افزایش دهد، هرچند پیشتر ترامپ هر گونه تخلفی را درباره نگهداری اسناد دوران ریاست جمهوری پس از خروج از کاخ سفید رد کرده بود.

در تابستان سال گذشته، وزارت دادگستری ایالات متحده اعلام کرد که اف بی آی اسناد فوق محرمانه از خانه ترامپ ضبط کرده است. در آن زمان وزارت دادگستری آمریکا توقیف این اسناد را تأیید کرد و گفت: «دلایل احتمالی برای این موضوع وجود دارد که ترامپ قانون جاسوسی را نقض کرده است، چون بر اساس قانون فدرال آمریکا در اختیار داشتن یا انتقال اطلاعات دفاع ملی ممنوع است.»

سندی که توسط مأموران فدرال منتشر شده، نشان می‌دهد که مأموران پلیس آمریکا مجموعه‌ای از سوابق طبقه بندی شده را در جریان بازرسی از خانه ترامپ به دست آورده‌اند.

موارد و اسناد ضبط شده از خانه ترامپ در تابستان پارسال شامل مواردی بود که به عنوان «طبقه بندی شده» و «فوق محرمانه» علامت گذاری شده‌اند و این عنوان بالاترین سطح طبقه بندی است که فقط برای نزدیک ترین مقامات اطلاعات امنیت ملی کشور محفوظ است.

همچنین بخوانید : فاصله گرفتن گروه ۷ از اتهامات بی‌پایه علیه ایران

در این گزارش گفته شده که مأموران اف بی آی بیش از ۳۰ جعبه سند شامل بیش از ۲۰ جعبه عکس، یادداشت دست‌نویس و فرمان اجرایی عفو راجر استون، متحد و مشاور قدیمی ترامپ را ضبط کرده‌اند. همچنین اطلاعاتی درباره «رئیس جمهور فرانسه» در این فهرست دیده می‌شود.

ترامپ در واکنش به فهرست جنجالی اسناد ضبط شده از خانه‌اش در بیانیه‌ای مدعی شد که اسناد ضبط شده توسط مامورانی در فلوریدا از حالت طبقه بندی خارج شده و استدلال کرد که اگر آن‌ها خواسته بودند، او حاضر بود تا خودش اسناد را به وزارت دادگستری تحویل دهد.

در حالی که رؤسای جمهور مشغول به کار در آمریکا این قدرت را دارند که اطلاعات را از حالت طبقه بندی خارج کنند، اما این اختیار به محض ترک مسئولیت آنان به عنوان رئیس جمهور از بین می‌رود و مشخص نیست که آیا اسناد مورد بحث هرگز از طبقه بندی خارج شده‌اند یا خیر؟

ترامپ همچنین با وجود درخواست‌های متعدد آرشیو ملی آمریکا برای تحویل اسناد دوران ریاست‌جمهوری مطابق با قوانین فدرال، اسناد زیادی را در اختیار داشته و از تحویل آنان به آرشیو ملی خودداری کرده است.

برخی کارشناسان آمریکایی گفته‌اند که ممکن است ترامپ به نقض قوانین ضدجاسوسی متهم شود و به دلیل نگهداری این اسناد در خانه شخصی خودش پس از پایان دوره ریاست جمهوری تحت تعقیب قضائی قرار بگیرد..

منبع: مهر

این خبر باز نشر از منبع بوده و تودی بلاگ هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.