اکوایران: مرکز ملی فضای مجازی طرحی تدوین کرده که طبق آن، حضور و فعالیت مسئولان در فضای مجازی، «ضابطه‌مند» می‌شود.

به گزارش اکوایران، معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به طرح جدید این مرکز در ارتباط با ضوابط و الزامات حضور مسئولان در رسانه‌های اجتماعی، گفت: ما معتقدیم اگر در جمهوری اسلامی قانونی گذاشته می‌شود باید همه اقشار به آن قانون عمل کنند، حتی اگر قرار است استثنایی وجود داشته باشد، باید در قالب قانون باشد.

قاسم خالدی همچنین از طرحی که از سوی بسیاری از مردم به عنوان اینترنت طبقاتی نامیده می‌شود دفاع کرده اما گفته کاری که این مرکز می‌کند، صیانت یا طبقاتی کردن نیست: «بارها گفته شد اگر یک سکو (پلتفرم) مسدود می‌شود ممکن است گروه‌هایی به هر دلیلی نیاز ویژه به آن سکو داشته باشند و ما باید این نیازها را برطرف کنیم؛ بنابراین باید برای آن خدمت مابه‌ازای داخلی داشته باشیم مانند تماس صوتی، تصویری و گروهی، اینترکانکشن یا ارتباط بین پیام‌رسان‌ها که در حال ارائه و تکمیل هستند. اما به هر دلیلی بخشی از نیازها برای گروه‌های خاصی تأمین نمی‌شود و در نهایت باید به این گروه‌ها خدمات و دسترسی خاص داده شود؛ به عنوان مثال خبرنگاران باید همه سکوهای داخلی و خارجی را در رصد خود داشته باشند و باید این نیاز برای آنها به نحوی رفع شود. این نه طرح صیانت است، نه طرح طبقاتی.»

همچنین بخوانید : حمایت قاطع شهردار از سرمربی تیم فوتبال شهرداری همدان

معاون مرکز ملی فضای مجازی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر افزود: در این بین اگر مسئولی «حسب ضرورت» بخواهد در فضای مجازی خارجی تعامل داشته باشد و بر اساس ضرورت شغلی‌اش می‌خواهد در فضای بین‌الملل پیامی را نشر دهد، ما باید ضوابطی را برای این منظور تعیین کنیم. در مطالعاتی که انجام دادیم، دیدیم کشورهای مختلف این موضوع را در دستور کار داشته‌اند. بخشی توانسته‌اند با سیاست‌های توصیه‌ای این کار را بکنند و بخشی این موضوع را به قانون تبدیل کرده‌اند. بنابراین طرح «ضوابط و الزامات حضور و فعالیت مسئولان و دستگاه‌های اجرایی در رسانه‌های اجتماعی» را تدوین کردیم.

خالدی جزئیات بیشتری درباره این طرح ارائه نکرده اما گفته است: در این مسیر با چالش‌ها و پرسش‌هایی مواجه بودیم که باید به آنها پاسخ می‌دادیم؛ برای مثال آیا حساب کاربری یک مسئول، حساب رسمی است؟ آیا یک مسئول با حساب رسمی حقوقی‌اش می‌تواند رفتار حقیقی داشته باشد یا نه؟ و بالعکس. ما روی سند ضوابط حضور مسئولان در رسانه‌های اجتماعی بیش از دو سال کار کردیم.

وی تاکید کرد: اصرا داریم که این سند تصویب شود تا مسئولان ما به صورت بی‌محابا در سکوهای خارجی حضور و فعالیت نداشته باشند. ضمن اینکه قرار شده مرکز ملی فضای مجازی از مسئولان دعوت کند تا در سکوهای داخلی فعالیت داشته باشند و برای بستن حسابشان در سکوهای خارجی – در صورت عدم ضرورت – نیز اقدام کنند. حداقل همه مسئولان اولویتشان باید حضور در سکوهای داخلی باشد.

خالدی از این طرح با عنوان «گشت ارشاد مدیران در فضای مجازی» یاد کرده و گفته «برای این منظور پیگیری‌هایی انجام داده‌ایم و در حال رصد فعالیت مسئولان در فضای مجازی هستیم؛ یعنی به نوعی گشت ارشاد مدیران در فضای مجازی داشته باشیم تا مدیران به قوانینی که خودشان تعیین و تصویب می‌کنند، عمل کنند.»

این خبر باز نشر از منبع بوده و تودی بلاگ هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.