هدف وزارت حراست برای امسال تولید یک میلیون و 600 هزار دستگاه است. در صورت تولید این تعداد خودرو، علاوه بر تعریض جاده بازار، امکان فروش اقساطی نیز برای شرکت های خودروسازی فراهم می شود.
وزیر صامت از فروش اقساطی محصولات تولیدی شرکت های خودروسازی خبر داد. آن طور که رضا فاطمی امین می گوید از نیمه دوم امسال این امکان برای شرکت های خودروسازی فراهم می شود که بخشی از محصولات خود را به صورت فروش اقساطی به بازار بفروشند.

براساس اظهارات وزیر صمت دولت سیزدهم دلیل اجرای این سیاست وجود بخشی از متقاضیان است که قصد خرید خودرو را دارند، اما نمی‌توانند کل مبلغ را به صورت یکجا پرداخت کنند. وزارت صمت به دنبال این است تا با اجرای این سیاست بتواند پاسخگویی مناسبی به این بخش از تقاضا داشته باشد. البته تحقق این سیاست منوط به افزایش تیراژ تولید شرکت‌های خودروساز از یک طرف و وضعیت حاکم بر صنعت و بازار خودرو است.

برخی از کارشناسان معتقدند بازار خودروی کشور سالیانه به طور میانگین به تزریق حدود یک میلیون یا یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو جدید احتیاج دارند؛ بنابراین چنانچه خودروسازان بتوانند حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار دستگاه از محصولات خود را در خطوط تولید تکمیل کنند نمی‌توانند برای ش از تقاضااین تعداد خودرو مشتری پیدا کنند.

همچنین بخوانید‌ : جزئیات طرح واردات خودرو‌های کارکرده

با توجه به این تحلیل شرکت‌های خودروساز مجبورند برای خالی کردن پارکینگ‌های خود از محصولات تولیدی نسبت به استفاده از روش‌های متنوع فروش اقدام کنند. فروش به صورت قسطی می‌تواند یکی از مسیر‌هایی باشد تا شرکت‌های خودروساز با کمک آن بتوانند تیراژ فروش محصولات تولیدی خود را افزایش دهند.

از طرف دیگر فروش به صورت قسطی بستگی مستقیم به تعداد متقاضی نیز دارد. اگر وضعیت حاکم بر اقتصاد کشور نابسامان باشد و همچنان متقاضیان به دنبال این باشند تا با تبدیل ریال در اختیار خود به خودرو به نوعی برای سرمایه خود پناهگاهی در مقابل تورم پیدا کنند، نمی‌توان به اجرای سیاست فروش خودرو به صورت قسطی امید داشت.

منبع: اکوایران

این خبر باز نشر از منبع بوده و تودی بلاگ هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.