آفتاب‌‌نیوز :

بر اساس تبصره ۶ لایحه بودجه ۱۴۰۲، واحد‌های مسکونی و باغ ویلا‌های مجاز که ارزش آن‌ها با احتساب عرصه و اعیان بیش از ۲۰ میلیارد تومان باشد مازاد بر این مبلغ مشمول مالیات به میزان ۲ در هزار می‌شوند.

این مالیات برعهده شخصی است که در ابتدای هرسال مالک واحد‌های مسکونی و باغ ویلا‌های مذکور است.

همچنین واحد‌های مسکونی و باغ ویلا‌های درحال ساخت، مشمول این مالیات نمی‌شوند.

وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت، سازمان به اسناد و املاک کشور و شهرداری‌ها موظف‌اند امکان دسترسی برخط (آنلاین) به اطلاعات مالکیت املاک موردنیاز سازمان امور مالیاتی کشور در حوزه اماکن را در اختیار این سازمان قرار دهند. سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است نسب به تعیین دارایی‌های مشمول بر اساس ارزش به قیم روز آن‌ها حداکثر تا پایان خردادماه هرسال بوده و مراتب را به نحو مقتضی به اطلاع اشخاص مشمول برساند.

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلف‌اند با رعایت قوانین مالیاتی مالیات سالانه مربوط به هر یک از واحد‌های مسکونی و باغ ویلا‌های تحت تملک خود و افراد تحت تکفل را حداکثر تا پایان بهمن‌ماه هرسال پرداخت نمایند. ب نقل‌وانتقال ارمکی که به‌موجب این بند برای آن‌ها مالیات وضع گردیده است، قبل از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال شامل مالیات بر دارایی، نقل‌وانتقال قطعی و اجاره ممنوع است. متخلف از حکم این جزء در پرداخت مالیات متعلقه مسئولیت تضامنی دارد.

طبق این لایحه، به دولت اجازه داده می‌شود بر اساس پیشنهاد سازمان برنامه‌وبودجه کشور و متناسب با شرایط اقتصادی کشور، هر سه سال یکبار نسبت به کاهش یا افزایش قیمت پایه تعیین شده فوق‌الذکر اقدام و مراتب را ابلاغ نماید.

این خبر باز نشر از منبع بوده و تودی بلاگ هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.