مدرس دوره دانش‌افزایی داوران لیگ برتری معتقد است که مشکل داوران لیگ برتری اشراف نداشتن به قوانین نیست.

به گزارش ایسنا، مسعود مرادی، مدرس دوره دانش‌افزایی داوران درباره برگزاری کلاس نیم‌فصل داوران که امروز (شنبه) در هتل المپیک در حال برگزاری است، اظهار کرد: این کلاس طبق روال گذشته برگزار شد. البته نام این کلاس را کلاس دانش‌افزایی نمی‌توان گذاشت چرا که داوران به قوانین مشرف هستند. این کلاس، کلاس مرور اشتباهات داوران است. مطمئنا نه بنده، نه کمیته داوران و نه دپارتمان داوری اصراری به این که اشتباهی وجود نداشته نداریم. این کلاس تشکیل شد تا راهکارها و توصیه‌ها برای کاهش این اشتباهات منتقل شود. مطمئنا نمی‌توانیم بگویم که این اشتباهات به صفر خواهد رسید اما می‌توانیم اشتباهات را با مرور آن‌ها کاهش دهیم.

او درباره تاثیر نبود VAR روی اشتباهات داوری توضیح داد: مطمئنا VAR نه تنها خواسته باشگاه‌ها بلکه خواسته داوران هم هست. ولی باید بپذیریم که پروسه باید طی شود. مرحله سخت‌افزاری آن یک بحث است. مرحله دیگر آن مربوط به آموزش داوران برای حضور در اتاق VAR است. ما باید هر دو را هم‌زمان جلو ببریم. فکر می‌کنم پروسه آن در حال طی شدن است. در فدراسیون فوتبال که دبیرکلی آن آقای ممبینی و عضو هیات رئیسه‌اش، آقای افشاریان هستند که داور فوتبالند، نویدبخش است. من نمی‌توانم بگویم برای شروع سال آینده استفاده از کمک داور ویدیویی آغاز می‌شود ولی پروسه باید طی شود.

این کارشناس داوری فوتبال درباره عملکرد داوران در نیم فصل نخست گفت: عملکرد داوران فراز و نشیب داشته است. کمیته داوران قبول دارد که تعداد داوران زیاد است و می‌تواند کم‌تر باشد.

مرادی در پاسخ به این سوال که آیا باتوجه به شرایط آب و هوایی تهران بهتر نبود که این کلاس‌ها در کیش برگزار شود، بیان کرد: بنده به عنوان مدرس کلاس انتخاب شده‌ام و من نمی‌توانم اظهار نظری درباره این موضوع داشته باشند. با این حال کمیته داوران تلاشش را کرده و اسکان داوران در تهران خوب است.

او در ادامه درباره سیستم ارتباط رادیویی داوران لیگ برتری گفت: در این کلاس راجع به آن بحث شد. من نظر شخصی‌ام را به داوران گفتم، به رسانه‌ها هم می‌گویم. خیلی از این که داوران از هدست برای ارتباط رادیویی استفاده کنند، موافق نیستم. به هر حال نرم و روال عادی کار این‌طور نیست. تا زمانی که VAR نیامده، سیستم رادیویی به داوران کمک می‌کند و باید شرایطی فراهم شود که آن‌ها بتوانند از سیستم رادیویی استفاده کنند.

کارشناس داوری فوتبال ایران درباره عملکرد کوپال ناظمی در دیدار استقلال – تراکتور اظهار کرد: اجازه دهید روال سیستماتیک و قانونی را طی کنم و باتوجه به این که بازی این دو تیم در لیگ را ناظر بودم، این را برعهده ناظر بازی و کمیته داوران بگذارید. البته مطمئن باشید در کلاسی که حضور داریم، صحنه‌های این بازی بازبینی خواهد شد. بازی استقلال – تراکتور بازی سختی بود و درباره عملکرد فنی داور باید کمیته داوران نظر بدهد.

مرادی درباره نحوه آموزش داوران در این کلاس توضیح داد: داوران در دانستن قوانین مشکل ندارند. مشکل در هماهنگی و همکاری تیمی بین داوران است. در شروع فصل یک مدرس اسپانیایی به ایران آمد، در نیم فصل از بنده حقیر دعوت کرده‌اند. مطمئن باشید باتوجه به شناختی که از داوران توانمند کشورم دارم، نقاط ضعف داوران را به خوبی می‌دانم و سعی می‌کنم تجاربم درباره قانون و کلاس‌های AFC را به داوران منتقل کنم. آن‌ چه که باعث می‌شود خستگی کلاس از بدن من و داوران دربیاید، این است که شاهد اشتباهات کم‌تری از داوران در نیم فصل دوم باشیم.

انتهای پیام

این خبر باز نشر از منبع بوده و تودی بلاگ هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.