به گزارش خبرنگار مهر، میانگین شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت هشت صبح امروز شنبه بیست و چهارم دی‌ماه وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس را نشان می‌دهد.

براساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلانشهر در ایستگاه پایش خیابان‌های احمدآباد با ۱۲۸ در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و خیابان استانداری با ۱۶۸ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است.

امروز شاخص هوای شهرهای مجاور کلانشهر اصفهان از جمله سجزی ۱۰۱ و مبارکه با شاخص ۱۴۹ در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس و در شاهین شهر با شاخص ۶۹ AQI در وضعیت قابل قبول ثبت شد. کماکان ایستگاه سنجش آلودگی رودکی، بزرگراه خرازی، پروین و شهرهای خمینی شهر، زرین‌شهر، نجف آباد و همچنین منطقه صنعتی دولت آباد و کاشان قطع است.

بنا به اعلام هواشناسی اصفهان اعلام امروز در مناطق مرکزی و صنعتی به ویژه کلانشهر اصفهان به سبب پایدار بودن جو، شاخص کیفی هوا افزایش می‌یابد. از بعد از امروز موج بارشی جدید از سمت غرب و جنوب استان وارد اصفهان می‌شود.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق ( ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

این خبر باز نشر از منبع بوده و تودی بلاگ هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.