به گزارش خبرنگار مهر، زمبری عبدالقدیر وزیرخارجه مالزی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

زمبری را در این سفر که اولین سفر رسمی وی از زمان تصدی سمت در تاریخ دوم دسامبر ۲۰۲۲ به ایران است، مقامات ارشد دولتی وزارت خارجه مالزی و همچنین هیأت‌های تجاری همراهی می‌کنند.

در بیانیه وزارت خارجه مالزی درباره این سفر آمده است: «انتظار می‌رود آن‌ها درباره موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه دوجانبه تبادل نظر کنند». همچنین زامبری قرار است در نشستی با حضور تجار و فعالان اقتصادی شرکت کند.

در ادامه این بیانیه تاکید شده است: این سفر نشان‌دهنده تعهد دولت تحت رهبری «داتوک سری انور ابراهیم» نخست‌وزیر (مالزی) برای تقویت روابط دوجانبه بین مالزی با همه کشورها از جمله ایران است.

ایران هشتمین شریک تجاری بزرگ مالزی و یازدهمین صادرکننده در بین کشورهای غرب آسیا به این کشور است. مجموع مبادلات تجاری دو کشور در سال گذشته میلادی، ۰.۸۳ میلیارد دلار آمریکا بوده که نسبت به سال قبل آن حدود ۴۰.۲ درصد افزایش داشته است.

در دیدار امیرعبداللهیان و زمبری در تیرماه، وزیر امور خارجه ایران دو کشور را دارای اشتراکات فراوان خواند و ارتقای همکاری‌ها در حوزه‌های اقتصادی و تجاری هم‌تراز با سطح همکاری‌های دو کشور در حوزه سیاسی را مورد تأکید قرار داد و همچنین تبادل هیأت‌ها در سطوح میانی و عالی بین دو کشور را برای زمینه‌سازی ارتقای همکاری‌های فی‌مابین ضروری دانست.

زمبری عبدالقادر وزیر خارجه مالزی نیز در این دیدار همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مختلف را مهم ارزیابی و بر آمادگی مالزی برای بررسی راه‌های ارتقای همکاری‌های فیمابین تأکید کرد.

این خبر باز نشر از منبع بوده و تودی بلاگ هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن نداد.