اگر اخیراً به دنبال خرید مصالح ساختمانی یا بلوک های سفید روشن بوده اید، حتماً نام بلوک های سفید پرین را شنیده اید. این دسته از بلوک ها را می توان یکی از رایج ترین انواع مصالح ساختمانی در کشور دانست که در چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. ویژگی های منحصر به فرد مانند وزن سبک، مقاومت بالا، عایق حرارتی، عایق صدا و … از جمله بارزترین ویژگی هایی است که باعث تاثیرگذاری بیشتر این دسته از محصولات در بین مخاطبان شده است. با این اوصاف، افراد کمی نیستند که ندانند بلوک پرین چیست. از طرفی با ویژگی ها و نقاط قوت یا ضعف این دسته از محصولات آشنایی ندارند. این به نوبه خود باعث می شود که نتوانند از بین گزینه های موجود انتخاب صحیحی داشته باشند. این عامل در نهایت باعث می شود افراد متحمل زیان های مختلفی شوند که گاه هزینه های بسیار بالاتری را برای آنها به همراه دارد. در ادامه این مقاله قصد داریم مروری بر ماهیت این محصول داشته باشیم و شما را از این گونه اشتباهات دور نگه داریم؛ بنابراین اگر می خواهید با بلوک سفید پرین آشنا شوید، حتما تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.


ماهیت بلوک پرین چیست؟

شناخت ماهیت بلوک سفید پرین را می توان اولین عاملی دانست که می تواند شما را در انتخاب صحیح تر یاری کند. در واقع، اکثر مردم نمی دانند که ماهیت بلوک پرین چیست. این همان چیزی است که باعث می شود اشتباهات آنها شروع شود. در واقع بلوک پرین همان بلوک های سبک اتوکلاو شده یا AAC است. به زبان ساده تر می توان گفت که بلوک های سفید پرین در واقع همان بلوک های سفید هابلکس یا سیپورکس هستند که برای اولین بار در اروپا تولید شدند. با توجه به اینکه این بلوک ها توسط کارخانه پرین مشهد تولید می شود. بر این اساس است که آنها به بلوک های سفید معروف هستند. این کارخانه از سال 1387 فعالیت خود را آغاز کرد و از همان سال تاکنون توانسته است انواع بلوک های aas را در کشور به صورت مناسب تولید کند. از آنجایی که محصولات این برند با نام پرین شناخته می شوند، بنابراین اکثر مشتریان از نام بلوک سفید پرین استفاده می کنند. اما باید اشاره کنیم که این دسته از محصولات در واقع همان بلوک های اتوکلاو شده ای هستند که طی فرآیند خاصی ایجاد می شوند.
برای ساخت این دسته از محصولات عموماً ترکیبات مختلفی مانند خاک سیلیس، سیمان، آب، پودر آلومینیوم و … را با هم ترکیب می کنند و ترکیبات به دست آمده را در دستگاه مخصوصی می ریزند تا با یکدیگر واکنش دهند. در این فرآیند یک فرآیند شیمیایی خاص رخ می دهد. پس از این، بلوک ها به اندازه دلخواه بریده شده و سپس با استفاده از تجهیزات منحصر به فرد آنها را اتوکلاو می کنند. در این فرآیند تخلخل در داخل بلوک ها توسط هوا ایجاد می شود. این تخلخل نه تنها وزن بلوک را کاهش می دهد، بلکه آن را در برابر انتقال حرارت بسیار مقاوم می کند. چنین فرآیند ساخت منحصر به فردی باعث شده است که این بلوک ها بتوانند به روشی ایده آل در برابر تغییرات دما مقاومت کنند.


ابعاد بلوک پرین

ابعاد مصالح ساختمانی را می توان یکی از مهم ترین مولفه ها برای استفاده از آنها دانست. در واقع هر چقدر مصالح ساختمانی دارای ابعاد ایده آل تری باشند، آن محصولات می توانند گزینه های مناسب تری برای فرآیند ساخت و ساز باشند. این می تواند زمان و هزینه ساخت را کاهش دهد. بلوک های پرین به این دلیل مناسب هستند. این دسته از محصولات عموما در طول 60 سانتی متر و ارتفاع 25 سانتی متر تولید می شوند. البته باید اشاره کنیم که این ابعاد با توجه به نیاز مشتری قابل تغییر است. عرض بلوک ها نیز از 7.5 تا 37.5 سانتی متر شروع می شود. این مقدار با توجه به نیاز مشتری و البته نوع بلوک ها متفاوت خواهد بود. بدیهی است که بلوک سفید پرین نیز مانند بلوک های لیکا دارای ابعاد و طرح های متفاوتی برای ساخت می باشد و هر کدام از این طرح ها دارای عرض متفاوتی می باشد.

ترکیبات بلوک پورین

همانطور که اشاره کردیم این بلوک ها مانند بلوک های سفید دیگر مانند بلوک سفید هبلکس و سیپورکس نوعی بلوک aac هستند. برای ساخت این محصولات از ترکیبات مختلفی استفاده می شود. از جمله این ترکیبات می توان به موارد زیر اشاره کرد.
سنگدانه سیلیس
سیمان
اهک
آب سیلیکات دیگر مانند پودر آلومینیوم
ماده جوشان
لازم به ذکر است که نتیجه نهایی این ترکیبات یک بتن هیدروکلسیم سیلیکات یا کریستالی است که تخلخل بسیار بالایی دارد. لازم به ذکر است که اکثر ترکیبات ذکر شده وارد فرآیند شیمیایی می شوند و خالص نمی مانند. به عنوان مثال آهک موجود در این ترکیبات به طور کامل در فرآیند شیمیایی قرار می گیرد. به همین دلیل است که مشتریان نباید نگران خوردگی آهن یا سایر مصالح ساختمانی در اثر تماس با آهک باشند.
بلوک پرین چه ویژگی هایی دارد؟
همانطور که اشاره کردیم بلوک های سفید پرین فرآیند ساخت منحصر به فردی دارند که در آن از واکنش های شیمیایی و ترکیبات مختلف برای ساخت استفاده می شود. تفاوت در روند ساخت آنها باعث شده تا این دسته از محصولات ویژگی های خاص خود را داشته باشند. برخی از ویژگی های این محصولات را برای شما ذکر کرده ایم.

جرم حجمی کم

جرم حجمی این محصول در حالت عادی بین 400 تا 800 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد. این وزن در مقایسه با سایر بلوک های ساختمانی ایده آل است. زیرا وزن بسیار کم در نظر گرفته می شود و می تواند مقاومت ساختمان را در برابر زلزله افزایش دهد.


مقاوم در برابر آتش

مقاومت بالا در برابر آتش را می توان یکی از مهم ترین مولفه هایی دانست که باعث شده بلوک سفید پرین متقاضیان زیادی داشته باشد. در واقع این دسته از محصولات به دلیل ضخامت بالا و عایق حرارتی می توانند در برابر نفوذ حرارت بسیار مقاوم باشند. بر این اساس، این محصولات به طور گسترده در ساختمان های با خطر آتش سوزی بالا مورد استفاده قرار می گیرند.

عامل تجمع

تقریباً تمام مصالح بتن وقتی تحت فشار زیاد قرار می گیرند، در نهایت فضاهای خالی بین خود را پر می کنند. این موضوع باعث کاهش ابعاد و در نتیجه ایجاد ترک های مختلف در فضای داخلی ساختمان می شود که به آن ضریب جمع شدگی می گویند. بلوک سفید پرین ضریب انقباض بسیار ایده آلی دارد. بر این اساس است که این محصولات می توانند در ساختمان های مختلف عمر بسیار بالایی داشته باشند.

کاهش هزینه ها

بلوک های سفید پرین و بلوک های سفید هابلکس به دلیل ساختار منحصر به فرد خود عموماً در برابر ضربه های مکانیکی مقاومت بالایی دارند. بر این اساس است که ساخت و ساز با آنها به طور کلی ضایعات بسیار کمی دارد. علاوه بر این، به دلیل ابعاد بزرگ، فرآیند ساخت با این محصولات سریعتر انجام می شود. این عامل به نوبه خود باعث کاهش هزینه نهایی ساخت فضا توسط آنها می شود. ضمناً سفیدکاری روی این محصول نیازی به لایه گچ و خاک ندارد که در نهایت باعث کاهش بافت مرده ساختمان و کاهش هزینه های نهایی مشتریان می شود.

نحوه اجرا با بلوک پرین

نحوه ساخت ساختمان با استفاده از بلوک سفید یکی دیگر از مؤلفه هایی است که متاسفانه اکثر مردم اطلاعات زیادی در مورد آن ندارند. در واقع باید اشاره کنیم که برای اجرای بلوک پرین سفید همانند سایر بلوک های سبک مانند بلوک سفید سیپورکس و بلوک سفید هابلکس باید از چسب مخصوص سیپورکس استفاده شود. فرآیند استفاده از این چسب های سیپورکس بسیار ساده بوده و از طرفی مقاومت بالایی دارند. این به راحتی می تواند به یک اتصال قوی و بادوام منجر شود. چنین عامل منحصر به فردی باعث می شود که سرعت ساخت یک ساختمان با کمک بلوک سفید پرین بسیار سریعتر از بلوک های معمولی باشد.

آخرین کلمه

بلوک پرین را می توان یکی از انواع بلوک های سبک موجود در بازار ایران دانست. در واقع این دسته از محصولات به دلیل ماهیت منحصر به فرد خود دارای ویژگی های متنوعی هستند. دلیل استفاده از بلوک هبلکس پرین ویژگی های منحصر به فرد آن است. با این حال، افراد کمی نیستند که اطلاعات دقیقی در مورد این محصول نداشته باشند. این کمبود اطلاعات باعث می شود نتوانند تصمیم درستی در مورد این محصولات بگیرند.