بیشتر افرادی که قصد اپلای و مهاجرت تحصیلی دارند، می‌خواهند که در هزینه‌های تحصیل خود صرفه‌جویی کنند که برای  مسیر تحصیلی اولین چیزی که به ذهن هر کسی خطور کرده، بورسیه و کمک‌های مالی تحصیلی می‌باشد. با بالا رفتن اختلاف نرخ ارز ملی با ارزهای بین‌المللی در مقاصد محبوب تحصیلی و از طرف دیگر علاوه بر خرج‌های زندگی در کشور مقصد، ارزان نبودن اکثر مقاصد محبوب برای تحصیل، بر شمار افرادی که نمی‌توانند از پس هزینه‌های تحصیل و زندگی در خارج از ایران بر بیایند افزوده می‌شود؛ تا جایی که برخی افراد حتی از رویای مهاجرت تحصیلی دست می‌کشند.

یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش هزینه‌های تحصیل استفاده از بورسیه‌های متنوع و مختلف تحصیلی و همچنین کمک‌ هزینه‌های تحصیلی در شکل و قالب‌های دیگر (مانند وام دانشجویی و…) است. اما باید گفت که دریافت بورسیه در هر کشور، مقطع و رشته تحصیلی فرآیند ساده‌ای نداشته و در واقع به دلیل وجود فضای رقابتی در آن، بدست آوردن آن نیازمند صلاحیت و شایستگی‌ای قابل توجهی است. حال با این مختصر شرح، یک شخص متقاضی چطور می‌تواند متوجه شود که شانس دریافت بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی را دارد و چگونه باید برای دریافت انواع بورسیه‌ها (فول فاند یا کمک هزینه / دولتی، دانشگاهی، از سوی موسسات خیریه‌ و…) اقدام کرد؟ در ادامه با انواع بورسیه و کمک هزینه‌های تحصیل و روش‌های دریافت آن‌ها آشنا شوید.

انواع کمک هزینه تحصیلی

کمک هزینه‌های تحصیلی می‌توانند به اشکال مختلفی وجود داشته باشند که هر کدام از آن‌ها شرایط متفاوتی را در بر می‌گیرد. مشهورترین آن‌ها عبارتند از:

بیشتر بخوانید: تاسیس اینترنت چه زمانی و مخترع آن که بود؟

بورسیه (Scholarship)

بورسیه یا اسکالرشیپ نوعی کمک هزینه تحصیلی است که از طرف دانشگاه، دولت یا موسسه‌ای خصوصی به دانشجویانی که رزومه تحصیلی بسیار خوبی داشته باشند، اعطا می‌شود. اسکالرشیپ دانشجویان را ملزم به بازپرداخت وجه اعطاء شده نمی‌کند. هزینه‌هایی که تحت پوشش بورسیه تحصیلی قرار می‌گیرند شامل شهریه تحصیلی و بسته به نوع بورسیه حتی شامل هزینه‌های حمل و نقل یا سفر، اقامت، هزینه کتاب و غیره هستند. افراد بسیاری که برای تحصیل در کانادا، تحصیل در ایترالیا، آمریکا و… اقدام می‌کنند، به دلیل شهریه‌های قابل توجه این کشورها به دنبال بورسیه‌ها هستند. این نوع بورسیه می‌تواند به دو شکل کلی ارائه شود:

  • بورسیه جزئی (Partial scholarship): تنها بخشی از هزینه‌های شما را در بر می‌گیرد. ممکن است به صورت یک مبلغ ثابت در هر ترم به شما اختصاص یافته و یا به عنوان تخفیفی در شهریه در نظر گرفته شود. این نوع بورسیه بسیار رایج و متنوع است و دانشجویان می‌توانند در طول تحصیل خود از آن‌ها استفاده کنند.

  • بورسیه کامل (Full Scholarship): در این شکل بورسیه که به آن بورسیه فول فاند هم گفته می‌شود که دریافت آن بسیار سخت و رقابتی است، علاوه بر شهریه، مبلغی نیز ممکن است به عنوان هزینه‌های زندگی به شما پرداخت شود. برای دریافت فول اسکالرشیپ داشتن یک رزومه تحصیلی و پژوهشی قوی از الزامات اساسی است.

فاند (Fund)

فاند اصطلاحی هست که بیشتر در مقاطع تحصیلات تکمیلی کاربرد داشته و منظور هزینه‌ای است که استاد، دانشگاه یا موسسه پژوهشی به عنوان کمک هزینه تحصیل به دانشجو اعطا می‌کند. اگرچه دانشجوها می‌توانند برای پرداخت هزینه‌های زندگی خود نیز در این خصوص درخواست فاند دهند، اما رایج‌ترین نوع آن که به عنوان فول فاند شهرت داشته، بدین صورت بوده که دانشجویان دکتری یا ارشد تحقیقاتی برای آن درخواست می‌دهند. فول فاند یا پوشش کامل هزینه در این حالت بر اساس رزومه تحقیقاتی دانشجو تعلق گرفته و در واقع به عنوان دستمزدی است که دانشجو در مقطع دکتری در ازای کار به عنوان دستیار استاد Teacher Assistant دریافت می‌کند. دانشجوی فول فاند از شهریه معاف بوده و هزینه‌های زندگی خود را نیز می‌تواند با مبلغی که دریافت می‌کند، پرداخت کند.

فلوشیپپ (Fellowship)

فلوشیپ شباهت زیادی به فاند دارد. در واقع فلوشیپ معمولاً برای دانشجویان فارغ التحصیلی ارائه می‌شود که مایل به کسب مدارک و تجربیات بیشتری در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری هستند. این کمک هزینه تحصیلی به متقاضیان اجازه می‌دهد تا کار تحقیقاتی را بدون پرداخت هزینه شخصی دنبال کنند. فلوشیپ یک تفاوت اصلی با فاند داشته و آن اینکه به عنوان کمک هزینه تحقیقاتی به دانشجویان تعلق می‌گیرد. دانشجویانی که در حال تحصیل ارشد تحقیقاتی و دکتری هستند، می‌توانند برای فلوشیپ اقدام کنند. مبلغ فلوشیپ نیز همانند فاند ممکن است شهریه و حتی هزینه‌های زندگی فردی دانشجو را نیز در بر بگیرد. دانشجوهای دکتری اغلب به عنوان دستیار پژوهشی Research Assistant اپلای می‌کنند تا واجد شرایط دریافت فلوشیپ شوند.

گرنت (Grants)

گرنت نوعی فاند است که اغلب توسط دولت یا سازمان‌های غیرانتفاعی به دانشجویان نیازمند کمک‌های مالی برای هزینه‌های تحصیل تعلق می‌گیرد و هدف از آن کمک به تحصیل دانشجویانی است که در وضعیت مالی مناسبی قرار ندارند. دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای دریافت انواع گرنت‌های دولتی و غیردولتی درخواست دهند. جهت آگهی از وجود موقعیت برای اخذ گرنت و میزان مبالغ در نظر گرفته شده باید گفت که عموما اطلاع‌ رسانی گرنت‌ها در سایت خود دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد. حالت دیگری برای گرنت وجود دارد که برای پروژه‌های تحقیقاتی بوده و بدین صورت که یک فرد یا تیم تحقیقاتی برای به انجام رساندن پروژه خود نیازمند منابع مالی است. در نتیجه از دولت یا موسسات مالی دیگر درخواست می‌کند تا یک گرنت پژوهشی به طرح آن‌ها اختصاص دهند و این نوع گرنت در واقع زیر دسته‌ای از فاند (که در بند‌های قبل شرح داده شده) می‌باشد.

وام (Loan)

آخرین گزینه برای دانشجویان بین‌المللی دریافت وام است. وام را به عنون آخرین گزینه معرفی کرده چرا که یک تفاوت عمده با کلیه کمک هزینه‌های مشروح تا به اینجای مقاله داشته و آن اینکه دانشجویان می‌توانند از طریق موسسات یا بانک‌ها برای پرداخت شهریه‌ خود، وام دریافت کرده و بعد به صورت قسطی آن را بعدا باز پرداخت کنند؛ به عبارتی بر خلاف دیگر گزینه‌های ذکر شده، مبلغ وام دانشجویی بعدا باید برگردانده شود؛ البته مزیت آن این بوده که بازپرداخت به صورت قسطی و با نرخ بهره پایین برای دانشجویان می‌باشد. از آنجایی که دریافت وام فرآیند پیچیده‌تری داشته، حتما قبل از مهاجرت، اطلاعات کافی را در مورد اخذ وام دانشجویی در کشور مقصد خود کسب کنید. معمولا دانشجویان برای دریافت وام از بانک نیاز به داشتن کارت اعتباری بانکی و یا داشتن یک شغل ثابت دارند.

شرایط اخذ بورسیه تحصیلی چیست؟

از بین موارد بالا مفهوم بورسیه تحصیلی بیشتر در ذهن متقاضیان مهاجرت تحصیلی برای تحصیل در استرالیا یا تحصیل در کانادا، آمریکا و… جا افتاده و آشنا است. چرا که روند روتینی دارد و آن اینکه شما با برآورد یکسری الزامات مشخص و تعریف شده، می‌توانید از دریافت بورسیه‌های تحصیلی بهره‌مند شوید که این دریافت بورسیه بسته به رشته، دانشگاه، مقطع تحصیلی و میزان رقابت برای آن ممکن است سخت یا آسان باشد. اما در حالت کلی اعطای بورسیه تحصیی در اولویت اول برای مقطع دکتری بوده و بعد از آن به شکل رقابتی تر برای مقطع کارشناسی ارشد نیز ارائه می‌گردد. اما بورسیه‌های ارائه شده برای مقطع کارشناسی در اکثر مقاصد محبوب مهاجرت تحصیلی بسیار محدود ارائه شده و بنابراین اخذ آن حتی با داشتن شرایط و صلاحیت‌های لازم بسیار سخت‌تر و رقابتی‌تر از دیگر مقاطع تحصیلی خواهد بود؛ چه بسا که در برخی دانشگاه‌ها و عملا برای این مقطع بودجه خاصی برای بورسیه در نظر نمی‌گیرند.

از آنجایی که گزینه‌های اعطای بورسیه در دانشگاه‌ها و موسسات محدود است، برای دریافت بورسیه‌های تحصیلی رقابت قابل توجهی وجود دارد. ممکن است برای بورسیه مورد نظر شما هزاران نفر به طور همزمان درخواست داده باشند و در نهایت تنها شمار محدودی از بهترین دانشجویان واجد شرایط دریافت آن بورسیه مد نظر شوند. در نتیجه برای دریافت بورسیه باید تا می‌توانید رزومه تحصیلی خود را تقویت کنید که در مقایسه با دیگر کاندیداها، امتیاز قابل توجهی کسب کرده و شانس خود را بالاتر ببرید. راه‌هایی که می‌توانید از آن طریق شانس دریافت بورسیه خود را افزایش دهید عبارتند از:

1- نمرات و معدل بالای تحصیلی در مقاطع قبلی

یکی از مدارک اصلی مورد نیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی، ارائه اصل مدرک تحصیلی مقطع قبلی به همراه ریز نمرات شما است. در واقع دانشگاه و کمیته پذیرش با مشاهده و بررسی نمرات شما می‌تواند سطح دانش شما را تخمین زده و بر این اساس نسبت به توانایی‌های علمی شما ارزیابی‌هایی را صورت دهد. اما نمرات شما علاوه بر اخذ پذیرش در دریافت بورسیه تحصیلی، به ویژه بورسیه‌های دانشگاهی تاثیرگذار هستند. زیرا اغلب دانشگاه‌ها بورسیه‌های خود را بر اساس سوابق تحصیلی اعطا کرده و به اصطلاح Merit-Based هستند. همچنین جدای از معدل کل، اگر ریز نمرات مربوط به رشته تحصیلی انتخابی برای مقطع قبلی نیز بالا باشد در راستای شانس اخذ بورسیه تحصیلی کمک خواهد نمود.

2- نمره زبان بالا

تسلط به زبان کشور مقصد و داشتن مدرک زبان رسمی کشور مقصد با نمرات بالا از دیگر شرایط الزامی مهاجرت تحصیلی است، اما برای پذیرش در دانشگاه‌ها تنها کافیست که نمره زبان شما با حداقل‌های اعلام شده توسط آن دانشگاه برابر باشد. اما وقتی بحث دریافت بورسیه تحصیلی در میان باشد، بهتر است نمره زبانتان از سطح درخواستی دانشگاه بالاتر باشد. به طور مثال اگر برای پذیرش در دانشگاهی نیاز به کسب حداقل نمره 6.5 در آیلتس باشید، با ارائه نمره 7 یا 8 و یا حتی بیشتر شانس دریافت بورسیه خود را افزایش می‌دهید. دانش زبانی به عنوان یکی از مهارت‌های پایه و عمومی در مهاجرت تحصیلی اهمیت زیادی در پرونده پذیرش شما دارد و هر چقدر تسلط شما به زبان کشور مقصد بیشتر باشد، دانشگاه شما را به عنوان یک کاندید با صلاحیت‌ بیشتری در نظر می‌گیرد.

3- شرکت در آزمون‌های خاص مثل GRE و GMAT

اگرچه شرکت در آزمون‌هایی چون GRE برای پذیرش در برخی از رشته‌ها الزامی است، اما با این حال دانشجویان تحصیلات تکمیلی می‌توانند از این طریق مهارت‌های تحلیلی و استدلالی خود را اثبات کنند. کسب نمره بیشتر از حد متوسط در این آزمون‌ها شما را در جایگاه برتری به نسبت دیگر کاندیدها قرار داده و می‌تواند شانس دریافت بورسیه را افزایش دهد. همچنین شرکت در این آزمون‌ها در صورت الزامی نبودن آن‌ها نیز خود یکی دیگر از روش‌های افزایش شانس در این راستا بالا ببرید.

جالب است بدانید: راحت ترین کشور برای مهاجرت و گرفتن اقامت کدامند؟ 

4- مقالات منتشر شده ISI

تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی نیازمند داشتن حداقل 2 مقاله ISI می‌باشد. داشتن این مقالات در واقع نشان دهنده دانشی زمینه‌ای در زمینه روش‌های تحقیق و انجام پژوهش‌های علمی است. برای آنکه بتوانید از استاد سوپروایزر خود فاند دریافت کنید و یا از بورسیه‌های دانشگاهی استفاده کنید، بهتر است که سابقه انجام کار پژوهشی داشته باشید. این سابقه می‌تواند به شکل تجربه دستیاری پژوهشی یا کار در پروژه‌های تحقیقاتی باشد. اما رایج‌ترین شکل آن داشتن مقالات منتشر شده ISI است. مقالات کنفرانسی و داخلی نیز می‌تواند به تقویت رزومه شده کمک کنند اما اعتبار مقالات ISI طبیعتا بیشتر بوده و به همین دلیل شانس بهتری برای اخذ فاند یا بورسیه خواهید داشت. البته در نظر داشته باشید که اگر مقاله‌ها، تحقیقات و هرگونه دستاورد علمی و تحقیقاتی دیگری به جز مقاله ISI هم داشته باشید نیز در این راستا قطعا تاثیرگذار خواهد بود اما ملاک اصلی ارائه مقالات ISI می‌باشد.

5- دستاوردهای ورزشی، فرهنگی و علمی مانند اختراعات یا مدال‌های جهانی و…

ثبت اختراع، کسب رتبه در جشنواره‌ها و المپیادهای بین‌المللی، چاپ کتاب، برگزاری نمایشگاه هنری، کسب مدال در مسابقات ورزشی و دستاوردهایی از این دست نیز می‌تواند شانس بورسیه شما را افزایش دهد. در واقع دانشجویانی که در رزومه تحصیلی خود چنین دستاوردهایی دارند، به عنوان فردی شایسته و مستعد شناخته شده و دانشگاه‌ها تمایل بیشتری برای سرمایه‌گذاری و آموزش این افراد دارند.

چه زمانی برای دریافت بورسیه تحصیلی اقدام کنیم؟

هر کدام از بورسیه‌های تحصیلی دانشگاهی، دولتی یا سازمانی شرایط خاصی برای اپلای دارند، در نتیجه ددلاین‌های متفاوتی را ممکن است ارائه دهند. اغلب بورسیه‌های دانشگاهی فرم اپلای مجزایی نداشته و دانشجویان همزمان برای آن‌ها درخواست می‌دهند. اما برای بورسیه‌های دولتی و سازمانی باید ابتدا از طریق سایت آن سازمان نسبت به زمان ثبت‌نام و نحوه آن اطلاع پیدا کنید تا ددلاین اصلی را از دست ندهید. از آنجایی که اخذ پذیرش تحصیلی مقدم بر اخذ بورسیه است، بهتر است برای ورودی سپتامبر، تا آخر دسامبر ماه گذشته ثبت‌نام خود را نهایی کرده و آن را به روزهای آخر موکول نکنید. زیرا ممکن است فرصت دریافت بورسیه تحصیلی را از دست داده و یا به ددلاین نهایی آن نرسید.

برای اخذ فاندهای اساتید، حتما در هنگام مکاتبه با اساتید به حوزه‌ها و علایق پژوهشی وی نیز دقت کرده و در ایمیل‌های خود به آن‌ها اشاره کنید تا استاد مورد نظر نسبت به علاقه و آگاهی شما در این حوزه مطلع شود. سعی کنید اساتیدی را انتخاب کنید که حوزه پژوهشی آن‌ها با شما همسو و نزدیک بوده و می‌توانید از سوابق تحقیقاتی خود به عنوان یک امتیاز برای دریافت فاند استفاده کنید. بهترین زمان برای شروع مکاتبه با اساتید از سپتامبر و اکتبر سال گذشته است، در این صورت شما زمان کافی برای ارتباط گرفتن با استاد و آماده‌ شدن برای اپلای در دانشگاه مقصد را خواهید داشت

دریافت بورسیه بدون داشتن رزومه تحصیلی قوی

اخذ بورسیه تحصیلی در هنگام اپلای فرآیندی سخت و پیچیده است که تنها بهترین افراد موفق به دریافت آن می‌شوند. اما راهکارهایی نیز وجود دارد که اگر یک رزومه متوسط دارید، همچنان بتوانید برای بورسیه در دانشگاه مورد نظر خود اقدام کنید. بسیاری از دانشگاه‌ها به دانشجویانی ممتاز خود بورسیه‌های جزئی یا حتی تخفیف کامل شهریه اعطا می‌کنند. پس در صورتی که امکان اخذ بورسیه را در ابتدای اپلای خود ندارید، می‌توانید پس از یک ترم یا یک سال تحصیل در دانشگاه مورد نظر و کسب نمرات عالی و ممتاز واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی شوید. همین قضیه درباره مقطع کارشناسی که بورسیه‌های محدود و کمتری داشته نیز صدق می‌نماید و دانشجو پس از گذشت یک ترم یا یک سال از تحصیل خود با نشان دادن صلاحیت‌های تحصیلی خود برای گرفتن کمک هزینه‌های تحصیلی اقدام نمایید. دانشجویان شاغل به تحصیل در مقطع ارشد تحقیقاتی و دکتری نیز می‌توانند پس از آغاز تحصیلات خود، از طریق ارتباط با اساتید و شرکت در پروژه‌های تحقیقاتی آن‌ها به عنوان فلوشیپ در دانشگاه مشغول شده و بابت آن حقوق دریافت کنند

 

این خبر باز نشر از منبع بوده و تودی بلاگ هیچ مسئولیتی در قبال صحت آن ندارد.